iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Piesi pod szczególnym nadzorem kaliskich policjantów

Do dziś potrwają działania funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo w szczególności pieszych i kierujących rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

- Bezpieczeństwo osób pieszych to jedno z priorytetowych zadań policji. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszy nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma on żadnych środków ochrony osobistej, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia - przypominają policjanci.

 

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

 

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze kaliskiej jednostki zwrócą szczególną uwagę na zachowania pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. 

Policjanci przypominają - nowe regulacje, które obowiązują od 1 czerwca 2021 roku nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU