iKalisz.pl reklamy
Z powiatu

Płacił zbliżeniowo nie swoją kartą

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego przedstawili zarzut mężczyźnie podejrzanemu o serię kradzieży z włamaniem. Funkcjonariusze ustalili, że 34-latek przywłaszczył znalezioną kartę płatniczą i płacił nią zbliżeniowo.

- Umorzenie postępowania przez policję z powodu niewykrycia sprawcy nie oznacza, że sprawa nie może mieć dalszego ciągu. Wydanie postanowienia o umorzeniu oznacza, że na danym etapie postępowania wyczerpały się możliwości wykrycia sprawcy. Popełnione przestępstwo w dalszym ciągu pozostaje w zainteresowaniu policji, a po ujawnieniu nowych istotnych dowodów, sprawa może być podjęta i prowadzona dalej - informuje kaliska policja.

- Tak było w przypadku zgłoszonego we wrześniu ubiegłego roku przywłaszczenia karty płatniczej. Z relacji zawiadamiającego wynikało, że sprawca zdążył sześciokrotnie posłużyć się kartą, płacąc zbliżeniowo w rożnych punktach handlowych na terenie miasta. Zebrany na tamtą chwilę materiał dowodowy nie pozwolił na ustalenie sprawcy przestępstwa. Dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone.

Na początku bieżącego roku policjanci uzyskali dodatkowe nagrania z monitoringów, które jak się okazało zarejestrowały wizerunek sprawcy przestępstwa. Mężczyzna został szybko rozpoznany przez policjantów z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Kilka dni później 34-latek został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze przedstawili zatrzymanemu zarzut przywłaszczenia oraz sześciu kradzieży z włamaniem.

- Przypominamy! Płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenia włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące cudzą własność. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem na podstawie art. 279 § 1 kk grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku ciągu przestępstw sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Policja apeluje! W przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów czy też kart bankomatowych należy niezwłocznie przekazać je do organu wydającego. Osoby, które zgubiły lub została im skradziona karta płatnicza, powinny natychmiast powiadomić placówkę bankową i zablokować możliwość dokonywania płatności przez osoby nieuprawnione, co pozwoli uniknąć utraty środków znajdujących się na koncie.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU