iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Podcastowa edycja Calisiady za nami

Zdjęcie: Sandra Pietrzak

Dobiegła końca kolejna edycja projektu edukacyjnego „Calisiada 2022”. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia była postać Marii Konopnickiej, a formą przekazu młodzieży – zyskujące popularność w sieci podcasty. Gościem specjalnym był Miłosz Szymański – twórca podcastów „Za Rubieżą. Historia i Polityka” oraz „Lekcja Historii”.

 

Projekt był podzielony na kilka etapów. Po zrekrutowaniu dziesięciu 3-osobowych zespołów, złożonych z uczniów szkół podstawowych z Kalisza i okolicznych gmin powiatu kaliskiego, uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach historycznych, prowadzonych przez Monikę Sobczak-Waliś. Część zajęć odbyła się jeszcze przed wakacjami, a dokończono je już w obecnym roku szkolnym. Co ciekawe, regionalistka pracująca na co dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, sama tworzy podcasty – jej najnowszy pomysł ukazuje się jako „Kaliski Podcast Historyczny”, a wcześniej publikowała także „Poranki Hrabianki”.

 

Jesienią młodzi adepci podcastów przystąpili do nagrań. Pod okiem prowadzącej warsztaty M. Sobczak-Waliś oraz koordynatorki projektu Ewy Mąkowskiej powstał cykl 10 odcinków opowiadający nie tylko o patronce 2022 roku – Marii Konopnickiej, ale i o XIX-wiecznym Kaliszu, jego architekturze, kulturze czy gospodarce. Wszystkie podcasty są dostępne w serwisie YouTube.

 

W trakcie spotkania podsumowującego siódmą edycję „Calisiady”, które odbyło się w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej, wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie wraz z opiekunami spotkali się z podcasterem, Miłoszem Szymańskim, twórcą kilkuset podcastów w ramach serii „Za Rubieżą. Historia i Polityka” oraz „Lekcja Historii”. M. Szymański opowiadał o początkach swojej przygody z podcastingiem, o rozwoju swoich kanałów, inspiracjach, ale też o radzeniu sobie z hejtem, krytyką czy finansową stroną takiej działalności. Gość podsumowania „Calisiady” chętnie odpowiadał na liczne pytania młodzieży, a na końcu, wraz z przedstawicielami organizatorów, wręczał dyplomy i upominki dla młodzieży.

 

Organizatorami projektu „Calisiada 2022” były: Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Stowarzyszenie Stacja Inspiracja. Projekt był dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU