Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość do czterech metrów, szerokość liści do 2 m, a grubość łodygi może mieć nawet 12 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina pochodzi z Kaukazu, została sprowadzona do Polski w latach 50. ubiegłego wieku i obecnie występuje w całym kraju. Jej błyskawiczny wzrost i wysoka zawartość substancji odżywczych sprawiły, że uznano ją za doskonałą roślinę uprawną. Jednak ze względu na jej inwazyjność i zagrożenie dla człowieka uprawy barszczu zaniechano.
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla człowieka, a szczególnie dla dzieci i osób starszych. Bezpośredni kontakt z tą rośliną grozi bardzo poważnymi oparzeniami, owrzodzeniami, niegojącymi się ranami, pozostającymi bliznami. To jednak nie wszystko. Po kilku godzinach mogą pojawić się problemy z oddychaniem, wymioty, bóle głowy, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Przebywanie w jej pobliżu (nawet nie bezpośredni kontakt) może także prowadzić do powyższych objawów, bowiem barszcz Sosnowskiego wydziela silne olejki eteryczne.
Miejsce na ciele, które miało bezpośredni kontakt z rośliną należy obmyć dużą ilością wodą i unikać jego nasłonecznienia. Najlepiej udać się do lekarza.
SPRAWDŹ, GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Poprzednia
Następna