iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

Premiera już w sobotę!

2020-09-11 12:09:00

Specjalnie na 28. Europejskie Dni Dziedzictwa - uwzględniając pandemiczne ograniczenia - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała cykl atrakcyjnych gawęd filmowych poświęconych cesarzowej kaliskich ulic.

Wytyczona w 1800 r. aleja Wolności to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta.
 
 
Powstało dziewięć odcinków poświęconych między innymi słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei oraz czterem mostom, wszak równolegle do niej wije się rzeka Prosna, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki. Tutaj jest teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza. Tutaj swe siedziby miały gestapo, Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska, ale walczyła też Solidarność. Tutaj po rozprawie w sądzie można wyruszyć do więzienia, ale też z radością rozpocząć nowe życie w Pałacu Ślubów. Tutaj od lat mieści się jedna z filii kaliskiej biblioteki, a już niebawem ruszy Akademia Kaliska.
 
Projekt - pod reżyserską opieką dyrektora biblioteki, Roberta Kucińskiego - zrealizowali: pracownicy Filii nr 4: Grażyna Handke, Michał Hynas i Mateusz Halak oraz kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, Monika Sobczak-Waliś. Premierowo kolejne odcinki będą prezentowane codziennie od 12 do 20 września 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Później cała seria zostanie umieszczona na stronie internetowej MBP.

Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl