Porozumienie zmierzające do przekazania Miastu Kalisz ponad 4 ha gruntu z nieruchomości Skarbu Państwa na ten cel podpisali, w obecności ministra Michała Cieślaka, prezydent Krystian Kinastowski oraz Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.
W najbliższych dniach określony zostanie harmonogram działań służących przekazaniu nieruchomości. Zawarte dziś porozumienie dotyczy obszaru o powierzchni 4,2 ha, położonego przy ulicy Henryka Melcera, w sąsiedztwie budynków KTBS przy ulicy Rodzinnej. Może tu powstać ponad 200 mieszkań.
Budynki zostaną wybudowane w nowoczesnych technologiach i sfinansowane przez rządowy program budownictwa mieszkaniowego „Mieszkanie dla rozwoju".
- Kalisz to kolejny przystanek na rządowej mapie budowy mieszkań i wsparcia samorządu lokalnego. Mieszkanie dla Rozwoju to program skierowany do młodych małżeństw i do osób, których nie stać jeszcze na mieszkanie lub nie posiadają zdolności kredytowej. Dobre warunki do życia, rozwój gospodarczy i praca to są priorytety rządu Premiera Mateusza Morawieckiego Program realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii i ściśle koordynowany przez wicepremiera Jarosława Gowina. Dzisiejsze spotkanie to przykład dobrej współpracy naszego rządu z samorządem terytorialnym. Musimy tworzyć doskonałe warunki działań dla przyszłych pokoleń – podkreśla minister Michał Cieślak.
Podpisane dziś porozumienie jest jednym z wielu podobnych w całym kraju. Jak informuje Krajowy Zasób Nieruchomości, w przyszłym roku rozpoczną się procedury wyłonienia wykonawców.
- Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych kaliszan jest dla mnie niezwykle ważne. Chcemy, by miasto było otwarte i przyjazne. Oferowało różne, dostępne i nowoczesne, formy mieszkalnictwa - mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Teren przy ulicy Melcera jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co pozwala na szybką realizację inwestycji.
Rządowy Program Mieszkanie dla Rozwoju oferuje przystępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności mieszkania. Oznacza to, że najemca wraz z czynszem może spłacać dojście do własności. Mieszkania będą w bardzo atrakcyjnych cenach, a opłaty eksploatacyjne będą niższe ze względu na nowoczesne technologie i rozwiązania architektoniczne.
- Zaangażowanie władz miasta Kalisza jest nieprzeciętne w skali kraju. Bardzo się cieszę, że możemy współpracować z kaliską, solidną spółką TBS. Takich warunków jeszcze nie mieliśmy do tego, by mieszkania powstawały. Będą to zarówno mieszkania społeczne dla osób o średnich dochodach, ale również z opcją dojścia do własności. Osoby, które dzisiaj z wielu powodów formalnych nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego, będą mogły zostać właścicielami mieszkań - stwierdza Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Obecnie w zasobach KTBS Sp. z o.o. znajdują się 1204 lokale. Nowa inwestycja stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe wielu kaliszan.