iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

Regaty na rzece Prosna

2019-09-24 13:09:00

Regaty na rzece Prosna, piknik żeglarski na lądzie, spotkanie z wybitnymi żeglarzami Zenonem Jankowskim i Piotrem Kulą i wiele innych atrakcji – w ten sposób można podsumować finał programu PolSailing Day w Kaliszu.

Rzeka Prosna przed wiekami była traktem wodnym wybieranym przez kupców rzymskich wędrujących słynnym bursztynowym szlakiem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pływało tu wiele żaglówek prywatnych, działała Liga Morska i inne kluby, ożywioną działalność prowadziła harcerska I Drużyna Żeglarska im. adm. Krzysztofa Arciszewskiego. Pierwsze zorganizowane regaty na Prośnie odbyły się w latach 30. ubiegłego wieku, wraz ze zorganizowaniem się w Kaliszu harcerstwa żeglarskiego. Dzisiaj te żeglarskie tradycje pielęgnuje Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski, który skupia 12 klubów i blisko 500 członków.

 

Finał PolSailing Day pokazał, że Kalisz żyje żeglarstwem i jest to w regionie sport ważny i popularny. W regatach windsurfingowych oraz w klasie Optimist wzięło udział ponad 60 młodych żeglarzy z 15 ośrodków z całej Polski. Do Kalisza przyjechali wraz z rodzicami i trenerami i wszyscy razem, wraz z lokalną społecznością stworzyli nad Prosną atmosferę żeglarskiego święta.

 

- W Kaliszu panował super entuzjazm. Patrząc na radość dzieci, zaangażowanie rodziców nie można mieć wątpliwości co do sensu tego programu. Na wodzie regaty zostały rozegrane w formule uproszczonej, tak aby dać radość z rywalizacji bardzo początkującym żeglarzom. Na lądzie zaś przez całą imprezę trwał żeglarski piknik, wiele atrakcji, animacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dopisały warunki atmosferyczne, dopisała frekwencja, na finał PolSailing Day przyjechali początkujący żeglarze z 15 ośrodków w całej Polsce. Kalisz sprawdził się jako organizator regionalny – mówi Maciej Szafran z Wydziału Rozwoju i Upowszechniania PZŻ, koordynator programu PolSailing.

 

Regaty w windsurfingu wygrał Tomasz Damięcki, druga była Lena Formella, a trzecie miejsce zajął Maksymilian Gajda. W klasie Optimist regaty wygrał Daniel Skarbek, tuż za nim finiszował Krystian Górcewicz, a miejsce trzecie przypadło Aleksandrowi Ertelowi. Wielki aplauz i szacunek zdobył Antoni Matuszczak. Młody żeglarz z Kalisza startujący w klasie Optimist przypłynął na metę jako pierwszy, ale przyznał się sędziemu, że wystartował nieprawidłowo. Stracił zwycięstwo, ale zyskał Nagrodę Fair Play i ogromne brawa za wzorową postawę.

 

- To było prawdziwe żeglarskie święto i dowód na to, że program PolSailing wart realizacji i kontynuacji. Lokalne władze samorządowe i Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski nadały temu wydarzeniu bardzo dużą rangę, co nie dziwi, gdy spojrzymy na statystykę. Liczby mówią same za siebie. W ubiegłym roku około 20 procent dzieci, które wzięły udział w zajęciach w ramach programu PolSailing pozostało w żeglarstwie. Myślę, że ten rok będzie jeszcze efektywniejszy. Cieszę się też z wielowymiarowej współpracy między Polskim Związkiem Żeglarskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki, władzami samorządowymi oraz Okręgowymi Związkami Żeglarskimi – powiedział Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Ogólnopolski program edukacji żeglarskiej PolSailing od tego roku ma znacznie większy zakres. Obok bezpłatnej edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, realizowanej w 20 ośrodkach na terenie całego kraju, w tym roku odbywa się także cykl imprez Polsailing Day, a ponadto uczestnicy mogą korzystać z rodzinnych rejsów w ramach akcji PolSailing „Cała Rodzina pod Żaglami”. Sobotni finał PolSailing Day w Kaliszu był symbolicznym podsumowaniem wszystkich tych aktywności. 

 

- Program PolSailing jest dla nas szczególny, bo podobnie jak w ubiegłym roku realizujemy go w pełnym wymiarze, zarówno w klasie Optimist, jak i w windsurfingu. W zeszłym roku mieliśmy spory nadkomplet, przeszkoliliśmy łącznie 260 dzieci, o 60 więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. W tym roku osiągnęliśmy podobny bilans. Udało nam się otworzyć dwa dodatkowe podośrodki, w Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie, dzięki czemu dodatkowo kilkadziesiąt dzieci miało możliwość bezpłatnie korzystać z uroków żeglarstwa i programu PolSailing. To pokazuje jak bardzo w okręgu całemu Zarządowi zależy i jaki dostrzegamy potencjał w tym programie. Są już realne efekty, bo po zeszłorocznej edycji, kilkadziesiąt dzieci realizuje się żeglarsko w naszych klubach w okręgu. W takich celach ten program został powołany, aby zaszczepiać pasję do żeglarstwa i aby dzieci pozostały w żeglarstwie – mówi Piotr Gulczyński, prezes Kaliskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

 

 Fotorelacja
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl