iKalisz.pl reklamy
Z regionu

Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

2022-05-10 09:05:00

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące działania na terenie województwa wielkopolskiego  zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu i bez akcyzy oraz popełnianiem przestępstw skarbowych polegających uchylaniu się od opodatkowania.


Funkcjonariusze Wydziału w Kaliszu Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzący przedmiotowe postępowanie, zgromadzili materiał dowodowy potwierdzający, że działalność zorganizowanej grupy przestępczej, zaangażowanej w sposób systematyczny i długotrwały (co najmniej od sierpnia 2021 roku) w nielegalną produkcję oraz obrót wyrobami tytoniowymi nieoznaczonymi polskimi znakami akcyzowymi, skupiona była w dwóch miejscowościach położonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Śledczy oszacowali, że członkowie grupy od początku swojego istnienia wytworzyli co najmniej 56 ton krajanki tytoniowej. Takie działanie przyniosły Skarbowi Państwa straty w kwocie prawie 50 milionów złotych. 

W toku śledztwa zatrzymano 9 osób, a także zlikwidowano fabrykę papierosów, dwie krajalnie tytoniu, w których znajdowały się dwie linie do cięcia liści tytoniu i linia do produkcji krajanki tytoniowej do fajek wodnych. Zakrojona na szeroką skalę akcja Policji - w tym funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji, z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz z Samodzielnego Pododdziału Kontrerrorystycznego Policji w Poznaniu, Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego –  doprowadziła do przejęcia ponad 5 ton tytoniu i blisko 400 tys. papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli również telefony komórkowe, komputery, radiostacje oraz zagłuszarki GSM i GPS, 14 tys. zł oraz 4 samochody dostawcze.

Ośmiu zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania wyrobów tytoniowych w postaci krajanki tytoniowej oraz paserstwa wyrobów akcyzowych. Dziewiątej osobie grozi odpowiedzialność za paserstwo papierosów i krajanki tytoniowej.

Sześciu podejrzanych (członków zorganizowanej grupy przestępczej - mężczyzn w wieku od 19 do 50 lat) na wniosek prokuratora zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych trzech zastosowano dozór Policji, z czego jednego z nich objęto również poręczeniem majątkowym w kwocie 10 tysięcy złotych.

Ujawnione w toku przeszukania składniki majątkowe podejrzanych będą przedmiotem prokuratorskiego zabezpieczenia.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu


Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU