iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Senior przechytrzył oszustów

74-letni mężczyzna nie uwierzył w zmyśloną historię o tajnej policyjnej akcji. Kaliszanin, z którym kontaktowali się oszuści zachował zimną krew i nie dał się oszukać. O całej sytuacji powiadomił policjantów, przychodząc osobiście do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

 

Schemat działania przestępców był podobny jak w innych tego typu przypadkach. - Dzwoniący przedstawił się powiedział, że jest policjantem i podał swój numer służbowy. Jednocześnie poprosił by 74-latek wybrał numer 997 nie rozłączając połączenia, w ten sposób miało dojść do potwierdzenia danych rzekomego policjanta. Po wykonaniu działań zgodnie z udzieloną przez mężczyznę instrukcją, senior usłyszał w słuchawce głos innego mężczyzny, który potwierdził dane pseudo policjanta. Następnie oszust poinformował seniora, że rozpracowuje właśnie zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Nieznajomy zaczął wypytywać kaliszanina czy posiada w domu jakąś większą sumę pieniędzy oraz biżuterię. Ostatecznie fałszywy policjant poinformował 74-latka, że trzymanie dużych sum pieniędzy w miejscu zamieszkania jest zabronione. Oszust próbował nakłonić mężczyznę do spakowania gotówki i przekazania jej rzekomemu funkcjonariuszowi, który przyjdzie do jego mieszkania - podają mundurowi.

Na szczęście senior w porę zorientował się, że osoba dzwoniąca nie ma nic wspólnego z policją czy innymi służbami. Powiedział, że chce spotkać się z funkcjonariuszem na terenie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Oszust szybko zakończył rozmowę i już więcej nie zadzwonił.

- Najczęstszym elementem działania przestępców metodą "na policjanta" jest presja czasu oraz chęć wywołania silnych emocji. Dlatego niech postawa seniora będzie przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem impulsu czy zdenerwowania. Wszystkie informacje należy zawsze zweryfikować! W ten prosty sposób możemy uniknąć przykrych sytuacji.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU