iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Spotkanie z autorkami „Śpiewnika kaliskiego” i artystami ludowymi

W Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyło się pierwsze „Spotkanie z kulturą tradycyjną” z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną Kaliskiego. Mieszkańcy Kalisza i regionu spotkali się z autorkami nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu „Śpiewnika kaliskiego” oraz z artystami ludowymi z regionu.

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo z 92 pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku autorstwa Jadwigi Sobieskiej („Wielkopolskie śpiewki ludowe” z 1957) i Jarosława Lisakowskiego („Pieśni kaliskie z 1971, „Pieśni ludowe znad Prosny” z 1983) oraz z nagrań archiwalnych z lat 40-60. XX wieku ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Znajdziemy w nim piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego.

Autorki, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki – opowiedziały o regionie kaliskim, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Podkreślały, że wydawnictwo zawiera utwory bardzo mało znane, częściowo już nawet nie wykonywane przez zespoły ludowe. Najważniejsze w Śpiewniku jest pogrupowanie pieśni i przyśpiewek według rodzaju melodii, a nie tekstu. Dzięki temu odbiorcy mogą rozpoznać regionalne rytmy: chodzone, wiwaty, oberki, walcerki, marsze i polki, które naturalnie były też wykonywane przez kapele do tańca czy obrzędów.

Spotkanie ubarwiły pieśni wykonywane na żywo przez artystów ludowych oraz wspólnie z publicznością. Wystąpili: śpiewak Lech Owczarek z Doruchowa, laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa, a także młody dudziarz z Jarocina Fryderyk Jankowski. Niespodziewanie przyjechała i zaśpiewała grupa dziewcząt z Gminy Odolanów, uczennic szkoły w Wierzbnie. Na Spotkaniu, w którym wzięło udział 50 osób, udostępniono bezpłatne egzemplarze „Śpiewnika kaliskiego”.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU