iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Spotkanie z Witoldem Banachem

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprosiła miłośników historii na spotkanie z Witoldem Banachem, pisarzem, publicystą, dyrektorem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W październiku 2022 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się najnowsza książka Banacha „Czartoryscy, czyli wieczna pogoń”, poświęcona jednemu z najbardziej znanych polskich rodów magnackich. Publikacja opisuje nie tylko wzloty i upadki poszczególnych członków książęcej familii, ale ważne w historii Rzeczypospolitej momenty.

- Historia tego rodu była swoistym fenomenem, ponieważ nawet ich bardzo wczesna proweniencja aż do końca XVII w. nie pozwoliła im odegrać większej roli w życiu politycznym kraju. Długo nie zajmowali najważniejszych stanowisk państwowych, a pozycję majątkową mieli raczej mizerną. A jednak w dzisiejszych czasach to właśnie Czartoryscy są najbardziej rozpoznawalnym rodem arystokratycznym w Polsce - powiedział Witold Banach.

Autor zabrał słuchaczy do świata pełnego blichtru, namiętności, skandali i oczywiście polityki. Były zatem opowieści o Adamie Kazimierzu i Izabeli z Flemmingów Czartoryskich, twórcy Hotelu Lambert – Adamie Jerzym Czartoryskim oraz Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej, związanej z Gołuchowem. Banach odniósł się także do głośnej w 2016 r. sprawy zakupu kolekcji Czartoryskich przez Skarb Państwa.

Obok Czartoryskich bohaterami spotkania byli związani m.in. z Antoninem – Radziwiłłowie. W lutym tego roku ukazało się drugie wydanie książki Banacha, prezentującej historię znanej z kart Sienkiewiczowskiej Trylogii rodziny.

- Odkrywałem Radziwiłłów w drobnych pamiątkach trafiających do naszych zbiorów, w notatkach prasowych, dokumentach, w śladach historii rodu tak mocno wpisanego w dzieje naszego miasta i jego najbliższych okolic. Od dawna uważałem, że historia Radziwiłłów stanowi niezwykły potencjałpowiedział Witold Banach do zebranych w Bibliotece Głównej słuchaczy.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU