iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Spotkanie ze „Śpiewnikiem kaliskim”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną z autorkami nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu oraz z artystami ludowymi z regionu.

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo z 92. pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku oraz z nagrań archiwalnych ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Znajdziemy w nim piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste – walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata – oraz mieszane. Znajdują się w nim przede wszystkim pieśni mniej popularne, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia. Utrwalono śpiewające artystki ludowe dawnej wsi i ich jedyne w swoim rodzaju wykonania m.in. Marii Czaczyk z jarocińskiej Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z podostrowskich Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna k. Kalisza.

Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej.

 

Autorki, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki – opowiedzą o regionie Kaliskie, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Spotkanie ubarwią pieśni wykonywane na żywo przez śpiewaka Lecha Owczarka z Doruchowa, laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Melodie ze „Śpiewnika kaliskiego” zagra Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa. Na spotkaniu będą udostępnione bezpłatne egzemplarze „Śpiewnika kaliskiego”.

 

Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Z cyklu „Spotkania z kulturą tradycyjną”

Promocja nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu „Śpiewnik kaliski”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

ul. Łazienna 6 - sala studio

23 kwietnia 2023

godz. 17.00

wstęp wolny


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU