iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Sprzęt geodezyjny trafił do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

W Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się oficjalne użyczenie sprzętu geodezyjnego, który od tej pory będzie służył uczniom kształcącym się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. W tej placówce funkcjonuje Technikum Budowlano-Elektryczne, a w jego ramach pięć klas kształcących w zawodzie technik geodeta. To właśnie tym adeptom posłuży precyzyjny sprzęt do pomiarów geodezyjnych, którego wartość to ponad 76 tysięcy złotych.

 

Przekazany sprzęt „Trimble R8” to bardzo precyzyjne urządzenie pomiarowe do pracy w terenie. Umożliwia śledzenie sygnałów z wielu różnych systemów satelitarnych, w tym GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou (COMPASS) oraz QZSS.

- Powiat Kaliski przekazuje urządzenie do odbioru sygnału GPS. Jest to urządzenie wykorzystywane do precyzyjnych pomiarów używane zarówno w kształceniu i w produkcji geodezyjnej. Firmy geodezyjne działające aktualnie na rynku wykorzystują ten sprzęt do swoich podstawowych czynności.  Jest to obecnie urządzenie niezbędne do wykonywania pomiarów – mówi dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, Michał Poniatowski.

Podczas oficjalnego użyczenia urządzeń obecni był również Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy. Przedstawiciele władz obu samorządów nie kryli zadowolenia z udanej współpracy.

- Bardzo dziękuję Staroście Kaliskiemu Krzysztofowi Nosalowi i Powiatowi Kaliskiemu, bo dzięki Państwu nasza szkoła otrzyma sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych geodetów. Cieszę się, że po raz kolejny nasza współpraca z Powiatem Kaliskim jest bardzo dobra. Dla szkoły to bardzo istotne, bo nowe przyrządy do pomiarów pozwolą kształcić przyszłe zawody niezwykle potrzebne na naszym rynku, w naszym mieście i w powiecie kaliskim – tłumaczy Wiceprezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek.

- Chciałbym powiedzieć przede wszystkim o idei. Kształcenie geodetów jest bardzo ważne. Każdy rozwijający się region, czy to jest miasto czy powiat, potrzebuje ładu przestrzennego. Tak się składa, że powiat kaliski nie kształci geodetów w obecnej chwili, a więc dlatego chcemy wspomóc szkołę z Kalisza, do której uczęszczają również uczniowie z terenu powiatu kaliskiego. Tym gestem chcemy wspomóc nauczanie młodych geodetów, a także pokazać naszą dobrą współpracę  w ramach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i w ramach współpracy pomiędzy Miastem Kalisz a Powiatem Kaliskim – powiedział Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Sprzęt użyczono na czas nieokreślony. Skorzystają na tym przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, którzy w tej placówce zgłębiają niezbędną wiedzą umożliwiającą im w przyszłości podjęcie pracy w wymagającym zawodzie geodety. Sprzęt spełniający obecne standardy panujące w zakresie wykonywania pomiarów geodezyjnych wzbogaci możliwości przekazywania niezbędnych umiejętności praktycznych przyszłych geodetów.

- Ten sprzęt jest bardzo potrzebny, ponieważ uczniowie pięciu klas Technikum Budowlano-Elektrycznego w zawodzie technik geodeta, będą mogli ćwiczyć, korzystać ze sprzętu i uczyć się na nim. Będzie to dodatkowe, praktyczne narzędzie, które pozwoli na kształcenie i realizację podstaw programowych dla uczniów – mówi Michał Płóciennik, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.

W oficjalnym przekazaniu uczestniczyli: wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek, starosta kaliski Krzysztof Nosal, wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Michał Poniatowski, kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Bartłomiej Niewiadomski, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Michał Płóciennik i nauczyciel przedmiotów geodezyjnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, Jerzy Machlański.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU