iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Stypendia kulturalne przyznane

2022-07-29 08:07:00
Zdjęcie: Magdalena Furmaniak

Po raz pierwszy prezydent miasta Kalisza przyznał stypendia kulturalne.


Termin składania wniosków upłynął z dniem 30 czerwca 2022 r. Dziś ogłoszono wyniki I edycji Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w 2022 r. W tej edycji złożone zostały 23 wnioski, z czego pozytywnie zaopiniowano 5 wniosków na kwotę 40.000,00 zł. Wsparcie w ramach stypendium uzyskało pięcioro utalentowanych twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki. Dwóch w dziedzinie muzyki, dwóch w dziedzinie sztuk wizualnych i jedna osoba w dziedzinie teatr i film.

- Do tej pory nagradzaliśmy za konkretne osiągnięcia, natomiast chcielibyśmy, oprócz tego, umożliwić realizację projektów artystycznych. Dzięki wsparciu w formie stypendium artyści zyskają taką możliwość. Projekty będą okazją do spotkań z mieszkańcami, przedstawienia dokonań. Serdecznie gratuluję – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Otrzymali je: Bartosz BARTAS Szymoniak (10.000,- zł) i Maciej Jesiołkiewicz (7.000,- zł), w dziedzinie Muzyka, Mariusz Hertman (9.000,- zł) i Ziemowit Fincek (8.000,- zł) , w dziedzinie Sztuki Wizualne oraz Paulina Koniuk-Fonżychowska ( 6.000,- zł), w dziedzinie Teatr i Film.
Według regulaminu wszystkie zaproponowane działania powinny być zrealizowane do końca tego roku. Poniżej przedstawiamy stypendystów i ich projekty.

 

Bartosz BARTAS Szymoniak - Granice, najnowsza płyta artysty
Wokalista, beatboxer, kompozytor, autor tekstów, skrzypek. Ma na swoim koncie 3 płyty solowe: „Wojownik z miłości”, „Alarm”, „Miliony oszukanych dziewcząt i chłopców”, współautor dwóch płyt z grupą Sztywny Pal Azji „Miłość jak dynamit”. Jest laureatem telewizyjnego programu “Idol” oraz frontmanem legendarnej grupy Sztywny Pal Azji ( 2008 - 2015). Na przestrzeni ostatnich kilku lat brał udział w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych-medialnych w Polsce. Między innymi w koncertach: na Stadionie Narodowym w Warszawie "Wdzięczni bohaterom 1920", "Gintrowski aktualny jak nigdy wcześniej", 57 KFPP w Opolu, Virtutis Veritatis na dachu gmachu CSK w Lublinie, „Chwała i zwycięstwo – Powstanie Wielkopolskie”, 59 KFPP w Opolu – Premiery, projekt „Polskie Betlejem”, Festiwal „Transmisje” na Litwie. Prowadził także liczne warsztaty „beatrock” w kraju ale i za granicą (Litwa, Łotwa).

Proponowany projekt, to najnowsza płyta artysty pt.: „Granice”, realizacja nagrań, produkcja, realizacja teledysków, sesja zdjęciowa promująca płytę, projekt i wykonanie okładki płyty, ogólnopolska promocja płyty, koncert minirecital dla Kalisza.


Mariusz Hertman - Kalisz dla pokolenia XXV stulecia
Z fotografią jest zżyty od dziecka. Pierwsze zdjęcia samodzielnie wywołał w 1969 roku. Uważa, że najtrudniej fotografować to, co od lat jest znane i znajduje się tuż za progiem. Jednak taka fotografia pozwala zachować wrażliwość i jest tym, czym są ćwiczenia gimnastyczne dla zachowanie sprawności fizycznej. Od kilku lat fotografuje kamerami 13 × 18 i 18 × 24 cm na materiałach rentgenowskich. Powstała na nich w tym czasie kolekcja pt. „Portret potoczny”, prezentowana w różnych konfiguracjach na kilku wystawach indywidualnych. Jest producentem i niejednokrotnie autorem kilkudziesięciu wystaw plenerowych, od reportażu dokumentalnego do wystaw historycznych wykonanych dla wielu instytucji. Od 2005 do 2008 był prezesem „Jawnej Organizacji Fotograficznej”, grupy towarzysko-fotograficznej. JOF miała kilka wystaw zbiorowych w BWA w Kaliszu i kilka wystaw plenerowych na Rynku Głównym w Kaliszu.

Proponowany projekt pt.: „Kalisz dla pokolenia XXV stulecia”, to artystyczne przedsięwzięcie z zakresu fotografii. Wykonanie 12 współczesnych wedut Kalisza w technice gumy dwuchromianowej.


Ziemowit Fincek - Mural artystyczny
Kaliszanin. W 2009 roku ukończył Liceum Plastyczne w Kaliszu ze specjalnością Renowacja Elementów Architektury. Rozpoczął studia na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu, na wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2011 r, studiował w Accademia di Belle Arti w Wenecji na wydziale Malarstwa. W 2014 r. obronił pracę magisterską w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Malarstwo. Jest finalistą konkursów: Fundacji Zielonej Marchewki (2013) i Grand Prix Fundacji im. F. Eibisch, Warszawa.
Od 2011 roku bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2022 roku rezydował w Lipsku, wraz z innymi artystami z całego świata. Kaliski artysta zakwalifikował się do programu artystycznego Pilotenkueche, którego celem było skupienie artystów w jednej, wspólnej przestrzeni, bazie do działania i tworzenia.

Projekt artysty opiera się na zaprojektowaniu i wykonaniu muralu w Kaliszu.


Maciej Jesiołkiewicz - Konopnickiej trzy wiersze o Kaliszu
Mieszkający w Kaliszu, młody, obiecujący wokalista, realizujący się z dużym powodzeniem także jako jazzowy gitarzysta basowy, kompozytor i autor tekstów. Jego wyjątkowa wszechstronność i wrażliwość muzyczna podbudowane są solidnym muzycznym wykształceniem. W lipcu 2021r. z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie na kierunku wokalistyka w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Krzysztofa Bednarka. W czerwcu 2021r. zdobył III miejsce w kategorii tenor podczas Turnieju Polskich Akademii Muzycznych. Jest laureatem III odsłony międzynarodowego konkursu wokalnego Viva Calisia. W wystawionej w roku 2020 r. w Akademii Muzycznej w Łodzi operze „Flis” Stanisława Moniuszki, śpiewał główną rolę Franka.
Jako basista zespołu Jan Szkudlarek Collective zagrał wiele koncertów, m in. na festiwalu Krokus Jazz Festiwal, IV Europejskim Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie. Jest członkiem tria jazzowego POLISH JAZZ PATRIOTS. Koncertował również poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Macedonii i Grecji.

Proponowany projekt to kompozycja i wykonanie utworu pt.: „Konopnickiej trzy wiersze o Kaliszu” na chór oraz kwartet jazzowy a także organizacja koncertu w Kaliszu.


Paulina Koniuk-Fonżychowska – Ponowa
W 2016r. ukończyła studia I stopnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. W 2018 r. ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuki w Szczecinie, na kierunku Grafika, specjalność: Animacja. Od 11 lat tworzy autorskie animacje i ilustracje, przede wszystkim z wykorzystaniem plasteliny. Najważniejsze osiągnięcia artystyczne:
I miejsce - Międzynarodowy konkurs filmowy "Wielokulturowość nie działa? - artyści wobec przemocy” w Krakowie, dzięki animacji "Tłumiony Szept”;
I miejsce - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku dzięki animacji "OBOK”;
Aktualnie pracuje jako rzeźbiarka i koordynatorka ds. marketingu w gdańskiej manufakturze Arte-Fakt, zajmującej się wytwarzaniem ręcznie rzeźbionych pamiątek. Realizuję również zlecenia artystyczne z zakresu animacji i ilustracji książkowej (technika – plastelina).
Autorski film animowany pt.: „Ponowa” wykonany zostanie w technice animacji poklatkowej z wykorzystaniem plasteliny. Artystka zgodnie z propozycją projektu zajmie się przygotowaniem scenografii i postaci, realizacją scen oraz postprodukcją w programie filmowym.

 

Komisja rekomendowała także przedstawicielowi Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu, w ramach Programu „Kapitał dla Kultury” dwóch wnioskodawców: Janusza Lewandowskiego z propozycją organizacji wystawy malarskiej „Mój Barbizon”, jako nową perspektywę spojrzenia na miasto i okolice oraz Dawida Figlaka z propozycją recitalu pt.: „Muzyczna przygoda – od baroku, aż po romantyzm”.

Źródło: kalisz.pl/WKST


Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU