iKalisz.pl reklamy
Z powiatu

Świątecznie z tradycją

2021-12-07 09:42:57
Zdjęcie: powiat.kalisz.pl/Tomasz Potemkowski
Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele gmin i koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu kaliskiego. W sali OSP w Brzezinach odbyło się Powiatowe Świąteczne Spotkanie z Tradycją, którego organizatorami byli powiat kaliski, gmina Brzeziny oraz Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia ograniczono liczbę uczestników, spotkanie było imprezą zamkniętą,  tylko dla przedstawicieli KGW i minimalnej reprezentacji poszczególnych gmin.

Tradycyjnie już, podczas spotkania odbył się konkurs na stół wigilijny ziemi kaliskiej, w którym udział wzięło 10 reprezentacji z gmin powiatu kaliskiego. Oceniano walory smakowe i estetykę tradycyjnego dania wigilijnego, słodkości wigilijnych oraz nalewki regionalnej. Jury oceniało także ogólne wrażenie estetyczne przygotowanego stołu wigilijnego i związek z tradycjami wigilijnymi.

Jury obradowało w składzie: Piotr Szymkowiak – gastronom, kucharz, Marek Cieślarczyk – wójt Brzezin, Dorota Karpieko – członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Marta Wolarz - zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady. Degustowano m.in. zupę grzybową, krem z buraka, zupę śledziową, amura wędzonego, rybę z kiszoną kapustą w karmelizowanych pomarańczach, paszteciki z pieczarkami, śledzie, krokiety, a wśród słodkości pojawiły się miodowniki, tort makowy, kutia, kompot z suszu, pierniki i drożdżowce.

Tegorocznymi laureatami konkursu na „Tradycyjny stół wigilijny” zostali:

I MIEJSCE - Zespół Pieśni Brzezinianki i Brzezińskie Centrum Kultury, gm. Brzeziny

II MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Piątku Małym, gm. Stawiszyn

III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Saczynie, gm. Godziesze Wielki

WYRÓŻNIENIA:

KGW w Słuszkowie, gm. Mycielin

KGW w Sobiesękach Trzecich „Okupniczanki”, gm. Szczytniki

KGW Blizanówek, gm. Blizanów

KGW w Koźlątkowie, gm. Lisków

KGW Dębsko, gm. Koźminek

KGW w Biernatkach, gm. Żelazków

KGW w Sierzchowie, gm. Opatówek.

 

Spotkanie było także okazją do wspólnego kolędowania i degustacji świątecznych potraw. Muzycznie wydarzenie uświetniły występy Zespołu Pieśni Brzezinianki, Kapeli Ludowej Brzeziny oraz artystów Brzezińskiego Centrum Kultury: Agaty Marszałek, Agaty Małeckiej, Julii Langa, Nadii Jaśkiewicz, Magdaleny Łazarek, Nikoli Kwiatkowskiej, Nikodema Gawełka.

Źródło: powiat.kalisz.pl/Marta WolarzCzytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU