iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Święto Niepodległości z kaliską książnicą

W sobotę, 11 listopada, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza do dwóch swoich filii. W Izbie Pamięci Szczypiorna czekać będzie wiele atrakcji, między innymi premierowa prezentacja zakupionej niedawno „Kroniki obozu” z 1917 roku, natomiast placówkę przy alei Wolności odwiedzą uczestnicy miejskiej gry „Oblicza Kalisza – Ścieżki Wolności” organizowanej przez ZHR.

Filia nr 6 z Izbą Pamięci Szczypiorna przy ul. Wrocławskiej 189A będzie czynna od 9.00 do 13.00. W ramach obchodów Święta Niepodległości po raz pierwszy będzie można niemalże dotknąć rękopisu, który zawiera odręcznie spisany zbiór wierszowanych utworów, ukazujących losy Legionistów. Na pięciu stronach zawarto kronikę życia obozowego w Szczypiornie od 12 lipca do 20 października 1917 roku. Całość zwieńczona jest podpisem kapitana Stanisława Tessaro.

To również okazja, aby zwiedzić Izbę Pamięci Szczypiorna, słuchając komentarza kierownik filii Marii Kubackiej-Gorweckiej, a zatem poznać historię obozu oraz miejsce, w którym narodził się szczypiorniak, czyli piłka ręczna.

Biblioteka przygotowała kilka filmów dokumentalnych, w tym:

- „Stanisław Tessaro – kronikarz dziejów Szczypiorna”

- „Ze starego albumu” – ciekawostki z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego

- oraz trzyodcinkowy cykl „Tu rodziła się niepodległość”

W jednaj z sal czeka na Was również czasowa wystawa „Kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą. Aleksandra Piłsudska (1882-1963)”. Nie zabraknie zabaw plastycznych dla dzieci, możliwości własnoręcznego wykonania kotyliona w barwach narodowych czy patriotycznej pocztówki. W tym dniu macie także szansę na zdjęcie: z wąsami Piłsudskiego, żołnierzami 29. pułku Strzelców Kaniowskich, w hełmie wojskowym, rogatywce czy furażerce.

 

Do Filii nr 4 w sobotnie popołudnie trafią zaś uczestnicy gry miejskiej „Ścieżki wolności” przygotowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W naszej placówce przy alei Wolności 27 czekały będą na nich nie tylko tyleż trudne, co ciekawe zadania, ale także bibliotekarze w strojach z epoki. Niechaj żałuje każdy, kto nie zgłosił chęci udziału do 7 listopada do północy. Organizatorzy zyskali wsparcie nie tylko wielu instytucjonalnych partnerów oraz sponsorów, ale także dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU