We wtorek, 25 lipca 2023 roku w mediach społecznościowych pojawił się post córki jednego z pacjentów kaliskiego szpitala, w którym poruszona kobieta pokazuje zdjęcia swojego ojca po wypisaniu go ze szpitala. Fotografie są przerażające, w związku z tym Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia dokładne okoliczności tego przypadku. Konsekwencje prawne mogą zostać wyciągnięte nie tylko w stosunku do autorki posta, ale i osób go komentujących.
Ze wspomnianego wcześniej posta wynika, że ojciec kobiety przeszedł operację w kaliskim szpitalu. Fotografie przedstawiają ciało mężczyzny pokryte siniakami. Po publikacji informacji w mediach społecznościowych dyrekcja lecznicy zleciła wyjaśnienie sprawy. Poniżej zamieszczamy oświadczenie wydane przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.
WSZ w Kaliszu informuje, że natychmiast po publikacji postu, dyrekcja szpitala zaleciła wyjaśnienie sprawy. Zgodnie z ustaleniami i dokumentacją medyczną, sytuacja przedstawia się następująco:
Pacjent lat 85 przyjęty został w ramach ostrego dyżuru na Oddział Chirurgii Onkologicznej i Małoinwazyjnej WSZ Kalisz w dniu 19.07.2023 z powodu uwięźniętej przepukliny pachwinowej prawostronnej.
Pacjent jest w trakcie leczenia hematologicznego i przewlekłej terapii przeciwpłytkowej Clopidogrelem. Jest to lek nieodwracalnie blokujący czynność płytek krwi odpowiedzialnych za proces krzepnięcia.
Pacjent, dla ratowania jego życia został zoperowany w dniu przyjęcia. Ze względu na działanie przeciwkrzepliwe stosowanego przez pacjenta leku, w okresie pooperacyjnym wystąpił krwiak moszny i wielomiejscowe krwiaki podskórne po stronie operowanej. Taka sytuacja kliniczna jest wkalkulowana w procedurę obarczoną zwiększonym ryzykiem powikłań krwotocznych.
Pacjent oraz jego rodzina otrzymali zalecenia poszpitalne w formie pisemnej i ustnej, przekazane przez Kierownika Oddziału przy wypisie. W tej sytuacji klinicznej, krwiaki które wystąpiły u pacjenta są przewidywalne i dopuszczalne. Proces ich wchłaniania może trwać u pacjenta przez kilka tygodni. Na tę okoliczność pacjent otrzymał zabezpieczenie antybiotykowe oraz w miejsce odstawionego dla bezpieczeństwa Clopidogrelu, została zalecona heparyna drobnocząsteczkowa.
Zawarte w opublikowanym poście zarzuty są medycznie bezpodstawne i godzą w dobre imię wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu oraz jego pracowników. Rozumiemy emocje towarzyszące bliskim pacjenta, tym bardziej, że operacja była procedurą ratującą życie. Jednak nie godzimy się na szkalowanie placówki i jej pracowników. Zarówno sama publikacja, jak i pojawiające się pod nią obraźliwe i często wulgarne komentarze, zostaną poddane przez naszych prawników wnikliwej analizie. Wobec autorów pomówień, WSZ w Kaliszu zamierza wyciągnąć konsekwencje prawne.