iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Podsumowania

Tak było w 2020 roku

2020-12-31 20:12:00

Co najmniej dziwny - tak krótko można określić miniony, 2020 rok. Nie obfitował w wiele wydarzeń, ale i tak na długo pozostanie w naszej pamięci, jako ten, w którym działo wiele. Wszystko przez pandemię, która ogarnęła cały świat.

Podsumujmy więc ostatnich 12 miesięcy. 2020 rok okiem naszych dziennikarzy.

 

 

styczeń

 
W naszych codziennych relacjach nie brakuje tragicznych wiadomości. Tak było niestety już na samym początku 2020 roku. 62-letni został potrącony przez samochód. Pieszy w wyniku doznanych obrażeń zmarł.
 
 
 
Cztery nowe karetki trafiły do szpitala w Kaliszu. Wszystkie kosztowały ponad 1 mln 700 tys. zł. Jedna z karetek, 9-osobowa, przeznaczona jest dla pacjentów dializowanych, dwie kolejne, to zwykłe karetki transportowe do przejazdów międzyszpitalnych z pacjentami. Ostatnia - to również auto transportowe, ale specjalistyczne, służące do przewożenia chorych w bardzo ciężkim stanie.
 
 
luty
 
Ciekawostka. Popularny "ogórek" Kaliskich Linii Autobusowych pojechał do Warszawy. Tam występował na planie filmowym czwartej części świątecznego hitu "Listy do M." U boku kaliskiego pojazdu pojawiły się takie gwiazdy polskiego ekranu jak: Agnieszka Dygant, Tomasz Karolak, czy Piotr Adamczyk.
 
 
 
Pod koniec lutego dotarły pierwsze informacje dotyczące koronawirusa w naszym regionie. Ze względu na podejrzenie Covid-10 u młodej kobiety zamknięty został szpital w Krotoszynie. Przez kilka godzin czekaliśmy na informację od rzecznika lecznicy w tej sprawie. Okazało się, że kobieta z objawami mogącymi sugerować zakażenie wróciła niedawno z rejonu z dużą wówczas liczbą chorych na koronawirusa. Po długim czasie oczekiwania na wynik badań, do którego odniosła się sama pacjentka, okazało się, że przyczyną jest złego stanu zdrowia nie SARS-CoV-2. 
 

 

 

marzec

 

No i zaczęło się na dobre. W związku z dynamiczną sytuacją w kraju, związaną z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, Polski Związek Tenisowy w porozumieniu z władzami Miasta Kalisza, Wojewodą Wielkopolskim oraz Ministerstwem Sportu podjął decyzję, że spotkanie tenisowe o Puchar Davisa Polska – Hongkong odbędzie się bez udziału publiczności.

 

Konsekwencje karne poniósł mężczyzna, który powiadomił o podłożeniu ładunku wybuchowego w szpitalu przy Poznańskiej w Kaliszu. "Żartowniś" o wybitnie wątpliwym poczuciu humoru informował, że do eksplozji dojdzie punktualnie o godzinie 14.00.

 

 

kwiecień

 

Każdego dnia informowaliśmy o kolejnych zakażonych osobach oraz o trudnej sytuacji w szpitalu w Wolicy i Kaliszu. Tymczasem na tych ludzkich tragediach niektórzy próbowali się dorobić. Tak było z oszustami którzy opracowali nowe metody. Przychodzili odziani w kombinezony i proponowali dezynfekcję mieszkań. Następnie okradali pomieszczenia, do których ich wpuszczono.

 

Decyzją Inspekcji Sanitarnej, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej w Kaliszu został zamknięty do 15 kwietnia. U dwóch pracowników stwierdzono zakażenie koranawirusem. 177 mieszkańców oraz pracownicy zostali poddani kwarantannie. To był początek walki o życie i zdrowie pensjonariuszy DPS-ów.
 
 
 
 
Przeprowadzono dezynfekcję przystanków autobusowych na terenie Kalisza. Przeprowadziła ją Ochotnicza Straż Pożarna z Sulisławic.
 

 

 

maj

 

Tomasz Strząbała został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Energi MKS-u Kalisz w sezonie 2020/2021. Kontrakt z nowym trenerem ma obowiązywać do czerwca 2022 roku.

 
 
Do tragicznego zdarzenia doszło przy ul. Parkowej w Kaliszu na ogródku jordanowskim, na którym znajduje się skatepark. 16-letni chłopiec podczas jazdy na rowerze przewrócił się uderzając w betonową konstrukcję. Doznał poważnych obrażeń ciała. Natychmiast trafił do kaliskiego szpitala, gdzie niestety zmarł.

 

 

czerwiec

 
Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia - to decyzja Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Duchowny zastąpił biskupa Edwarda Janiaka, o którym zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach.

 

Ponad 240 krzewów konopi indyjskich zabezpieczyli policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Rośliny rosły na plantacji, którą „opiekował się” 15-letni kaliszanin. Z zabezpieczonych krzewów mogłoby powstać 5 300 porcji narkotyków.

 
 
 
lipiec
 
Energa MKS SMS Kalisz, GKS Wieżyca 2011 Stężyca, Enea Energetyk Poznań, taka była kolejność drużyn na podium mistrzostw Polski juniorek, które były rozgrywane w Kaliszu. MVP całego turnieju została wybrana Paulina Damaske, przyjmująca zwycięskiej drużyny.
 

 

 

Do groźnego wypadku doszło w na skrzyżowaniu w Jankowie Pierwszym. tam zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku uczestniczyło sześć osób. Wszystkie trafiły do szpitala.

 

Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski przybędzie 10 nowych miast. Jest wśród nich miejscowość z powiatu kaliskiego - Koźminek.

 

Zabytkowy kaliski budynek, w którym niegdyś mieścił się zakład karny po raz kolejny stał się planem filmowym. A to za sprawą filmu „Mój Dług”, opowiadającego losy więźnia Sławomira Sikory, jednego z bohaterów przedstawionych wcześniej w „Długu” Krzysztofa Krauzego.

 

 

sierpień

 

1 września Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego została przekształcona w Akademię Kaliską. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
 

Spłonęło mieszkanie, w którym mieszkał samotny ojciec z dwójką dzieci. Kaliszanie od razu ruszyli z pomocą dla pogorzelców.

 
 
wrzesień
 
O sukcesach Piotra Goździewicza i UKS-ie 12 Kalisz pisaliśmy wielokrotnie w minionym roku. W wrześniu podopieczny Marcina Małeckiego zajął ósme miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się we Włocławku. W swoim najlepszym pchnięciu zaliczył odległość 17,63 m. Kolejny znakomity występ zaliczył w Mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą U20. Tam zdeklasował swoich rywali. Wyśmienita postawa kaliszanina, zaowocowała powołaniem jego klubowego szkoleniowca na trenera reprezentacji kraju w międzypaństwowym meczu Polska - Czechy.
 
 
 
Zarząd Powiatu Kaliskiego podjął decyzję o nadaniu pośmiertnie Grażynie Karbowiak tytułu "Osobowość Powiatu". Grażyna Karbowiak przez wiele lat służyła ludziom, wyróżniała się ogromną determinacją w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. O nadaniu tytułu poinformował rodzinę i bliskich starosta kaliski Krzysztof Nosal podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Liskowie. 
 
Kaliszanie sprzątali dno i brzegi Prosny. Przedsięwzięcie było finałem 27. akcji sprzątania świata. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.
 
 
 
 
październik
 
Szczypiorniści i siatkarki MKS-u rozpoczęli rozgrywki ligowe. W Kaliszu w tym sezonie postawiono na utalentowane, młode Polki. W zespole pozostały tylko cztery zawodniczki, mimo to nie wszystkie są w Kaliszu zupełnie nowe, pięć z nich w lipcu zdobywało w barwach Energa MKS-u złoto Mistrzostw Polski Juniorek, a teraz wzmocniło seniorską kadrę.
 
 
 
W Kaliszu odbył się turniej tenisowy, zaliczany do prestiżowego cyklu Tenis4U PZT Race. Wysoka ranga imprezy oraz pula nagród zapewniły bardzo mocną obsadę, a tym samym znakomity poziom sportowy.
 
 
 
Kadetki MKS-u dokończyły rozgrywki o Mistrzostwo Polski organizowane przez Polski Związek Siatkówki jako ostatnie. Wcześniej w lipcu najlepsze na turnieju rozgrywanym w Kaliszu były juniorki Energa MKS-u, a pod koniec września złote medale zdobyły młodziczki. 18 października sukces swoich koleżanek powtórzyły kadetki potwierdzając dominację Energa MKS-u Kalisz w młodzieżowej siatkówce wygrywając turniej finałowy bez przegranego meczu. Trzy złote medale wracają do Kalisza.
 
 
 
listopad
 
Prezydent Krystian Kinastowski podpisał umowę na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów, składowanych nielegalnie w jednym z magazynów przy ulicy Wrocławskiej. Odpady zostaną usunięte i unieszkodliwione najpóźniej do 23 grudnia 2022 roku. W ciągu najbliższego tygodnia wykonawca otrzyma klucze do magazynu i rozpocznie realizację postanowień umowy.
 
 
 
grudzień
 
15 grudnia premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Mariusza Kamińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji, odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego. Ł. Mikołajczyk to ostrowianin, były senator w okręgu nr 95 (Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn, Kępno, Ostrzeszów). Po przegranej w ostatnich wyborach parlamentarnych został powołany (w listopadzie 2019 r.) na stanowisko Wojewody Wielkopolskiego.
 
 
W Strefie Gospodarczej Dobrzec-Zachód powstanie kompleks logistyczno-przemysłowy. Dwa budynki o łącznej powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni, która już działa w Kaliszu. Pierwsi najemcy powierzchni Panattoni Park rozpoczną działalność już w kwietniu 2021 roku.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnieInformacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO
FACEBOOK ikalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl