iKalisz.pl reklamy
Podsumowania

Taki był 2022 rok... Przeżyjmy to jeszcze raz!

Po miesiącach pandemii i lockdownu wreszcie powróciły masowe imprezy. Tego z pewnością wielu z nas tego brakowało. Były jednak i też te mniej miłe chwile i zdarzenia, o których przyszło nam informować w 2022 roku. Oto nasze subiektywne - bowiem nie sposób o wszystkim wspomnieć - podsumowanie minionych 12 miesięcy.

styczeń

 • Na początek sportowo. Drugi oficjalny mecz ligowy kaliskich siatkarek w 2022 roku zakończył się ich drugim zwycięstwem. Po długim meczu pokonały na wyjeździe wyżej sklasyfikowany zespół UNI Opole 3-2. MVP spotkania została Karolina Drużkowska.
 

luty

 • Zmarł prof. Jan Chajda, w latach 2008-2016 rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Związany z tą uczelnią od początku jej istnienia, przyczynił się do jej rozwoju i osiąganych wielokrotnie najwyższych miejsc w rankingach najlepszych szkół zawodowych w kraju.
 • Kaliscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli odzież i galanterię z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. W tej sprawie zarzuty usłyszała 48-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego. Wartość strat na rzecz pokrzywdzonych podmiotów wyniosła ponad 60 tys. zł.

fot. KMP Kalisz

 

marzec

 • Kaliszanin Piotr Goździewicz reprezentujący obecnie AZS AWF Warszawa zaliczył znakomity występ w Pucharze Europy w Rzutach w Portugalii. Piotr pokazał się z dobrej strony zajmując czwarte miejsce w Europie w kategorii U23.

 

 • Zmarł prof. Andrzej Bujakiewicz, dyrygent, pedagog, wieloletni dyrektor Filharmonii Kaliskiej, której był współtwórcą oraz również wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera.
 • W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim zmarł ks. Teofil Wilski - biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej w latach 1995 - 2011. Miał 87 lat.
 

kwiecień

 • Bryg. Tomasz Polak, komendant KP PSP w Krotoszynie decyzją wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariusza Matczaka został przeniesiony do pełnienia obowiązków szefa Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
 • Pięciodniową rywalizację w Turnieju Finałowym Mistrzostw Polski Juniorek siatkarki MKS SMS Kalisz zakończyły ze złotymi medalami! Po ubiegłorocznym srebrnym medalu kaliszanki wracają na tron, chociaż nie było łatwo. Do rozstrzygnięcia w meczu finałowym z KS Wieżyca 2011 Stężyca potrzebny był tie-break.

 

maj

 • Tragiczny pożar budynku gospodarczego w Cieszykowie. W trakcie jego przeszukania znaleziono zwłoki 82-letniej kobiety. Spaleniu uległ cały budynek gospodarczy wraz z wyposażeniem oraz samochód VW Garbus i ciągnik rolniczy. Straty oszacowano łącznie na 270 tys. zł.
 • Irena Sawicka, przez blisko trzydzieści lat związana z kaliskim samorządem - przez 26 lat skarbniczka miasta - a obecnie szefowa Zarządu Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów została wybrana Kaliszanką Roku 2021. Plebiscyt zorganizowała Kaliska Rada Kobiet. Do tytułu nominowano jedenaście pań, działających na rzecz miasta i mieszkańców na różnych obszarach.
 • Na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kaliszu ustanowiono Rekord Polski w ilości osób jednocześnie tańczących walca wiedeńskiego. Dokładnie 216 osób zatańczyło do najbardziej kojarzącego się z powiatem kaliskim utworu „Walc Barbary” Waldemara Kozaneckiego z filmu „Noce i dnie”.

 

czerwiec

 • Złote medale, tytuł mistrza Polski i ogromna radość – tak można podsumować Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie, w których zwyciężyła męska drużyna Akademii Kaliskiej. Uczelnia pokonała faworyzowaną Akademię Leona Koźmińskiego 2:0. Debel Piotr Maruszewski i Wiktor Przybylski wygrał 7:6 6:7 10:5, a w pojedynku singli Michał Matuszewski wygrał z Maksem Samojłowiczem 6:3 6:0.

 

 • Pani Maria Znojewska, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego i przewodniczącego RMK Tadeusza Skarżyńskiego, Odznakę Honorową Miasta Kalisza.
 • W Rzeszowie, odbyły się Mistrzostwa Polski amatorów (age grup) w triathlonie na dystansie sprinterskim 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem (konwencja bez draftingu) i na koniec 5 km biegu. Natalia Krawczyk, zawodniczka grupy triathlonowej KAZIKI, broniła już czwartego tytułu wywalczonego w latach ubiegłych w Suszu i Rawie Mazowieckiej.
 • Nad zalewem w Szałem w gminie Opatówek doszło do tragicznego utonięcia młodego mężczyzny. Strażacy przez kilka godzin przeszukiwali akwen, odnajdując ciało 26-latka.

 

lipiec

 • W punkcie Lotto przy ul. Serbinowskiej 29 w Kaliszu padła wysoka wygrana w Keno. Zwycięzca otrzyma 12 500 zł. Kilka dni wcześniej również w Kaliszu w tej samej grze wygrano  30 tys. zł. To kolejna wygrana w Kaliszu w Keno w tym roku. W marcu wygrano 10 tys. zł.
 • 26. Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 odbyła się w Brzezinach koło Kalisza. Przez dwa dni, 9 i 10 lipca, środowisko ludowe spotykało się na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski.

 

sierpień

 • W miejscowości Zbiersk-Cukrownia (gmina Stawiszyn) doszło do śmiertelnego potrącenia 80-letniego rowerzysty. Jak ustaliła policja rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi osobowemu, którym kierował 68-letni mężczyzna.
 • Kilka dni wcześniej temu Piotr Goździewicz zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski U23 przegrywając z Wojtkiem Marokiem. Ten medal dał kaliszaninowi (obecnie AZS-AWF Warszawa) powołanie do reprezentacji na mecz międzypaństwowy U23 (CZE-HUN-POL-SLO), który odbył się w piątek, w tak lubianym przez Piotra miejscu czyli węgierskim Gyor. To tam wywalczył tytuły Mistrza Europy EYOF (2017) oraz brązowy medal Mistrzostw Europy U18 (2018). 

 

 • Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To ogromny księgozbiór prof. Tadeusza Drewnowskiego, wybitnego literaturoznawcy i krytyka literackiego, a także edytora dzieł Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej.
 • Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Kaliszu wraz z Wielkopolską KAS udaremnili wprowadzenie na rynek nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono ponad 100 tys. sztuk papierosów i 172 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy.
 • Pierwsza rywalizacja kaliskich siatkarek w sezonie 2022/23 zakończyła się medalem! Zespół Energa MKS-u wywalczył brązowe medale turnieju Pre-Zero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W rozgrywanym od poniedziałku do czwartku na boiskach warszawskiego Monta Beach Volley Club turnieju kaliszanki wygrały cztery spotkania przegrywając jedynie w półfinale z późniejszym triumfatorem rozgrywek.

 

wrzesień

 • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu obchodził 75-lecie działalności.
 • Mateusz Wojciechowski został Mistrzem Polski Juniorów w Kulturystyce. Podczas zawodów, które odbyły się w Warszawie, kaliszanin wywalczył nie tylko najwyższy tytuł, ale także zdobył inne nagrody.
 • Julia Maik - utytułowana pływaczka, reprezentująca Kaliski Klub Sportowy Włókniarz 1925 Kalisz, została sportową twarzą Kalisza.

 

 

październik

 • Dwie kaliszanki wzięły udział w Gali Finałowej najbardziej prestiżowego i najważniejszego konkursu piękności w Wielkopolsce - Miss Nastolatek i Miss Województwa Wielkopolskiego 2022. O koronę najpiękniejszej w województwie walczyły Emilia Durman z Murowańca i Wiktoria Gralińska z Opatówka.

 

 • Po raz 33. wręczono Stypendia Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II.

 

listopad

 • Odbył się III Bieg Chrystowskich. Kilkaset osób świętowało na sportowo 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 • MC Sobieski nagrał klip do „Hymnu reprezentacji Polski na mundial 2022”. 

 

grudzień

 
 • 23 614,19 złotych - to kwota, którą udało się zebrać podczas tegorocznej, 22. Kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce w Kaliszu. Organizatorzy i kwestujący podsumowali kolejną edycję akcji.
 • Kaliscy policjanci ścigali kierowcę dostawczego renault, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed funkcjonariuszami. Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej 29-letniemu kierowcy grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo odpowie również za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym, za które „uzbierał” 85 punktów karnych.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU