iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Teatrzyk kamishibai w kaliskiej bibliotece

2021-11-25 11:11:00
W środowy poranek w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się premiera „Fortepianu ze strychu”. Spektakl, utrzymany w poetyce teatrzyku kamishibai, to efekt projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja przy współpracy między innymi z kaliskim środowiskiem artystów i bibliotekarzy.

Środowe spotkanie w filii przy Serbinowskiej 1a odbyło się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja zadania publicznego pt. „Fortepian ze strychu – przeczytaj i/lub posłuchaj. Polegało ono na promocji muzycznego dziedzictwa materialnego miasta Kalisza poprzez wydanie autorskiej bajki Łukasza Bernady pt. "Fortepian ze strychu" w formie książki oraz audiobooka, a także przygotowania teatrzyku kamishibai z oryginalnymi ilustracjami. Wykonała je Izabela Symanowicz, malarka i rysowniczka, nauczycielka Liceum Plastycznego w Kaliszu. W premierze udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu.

 

- Przekonani o tym, że bajka buduje więź z kulturą oraz sprzyja uczestnictwu dzieci w poznawaniu wspólnego dziedzictwa, dołączyliśmy swoimi działaniami do obchodów Roku Rodziny Fibigerów. Fortepian, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Kalisza, uczyniliśmy bohaterem publikacji wpisującej się w nurt literatury regionalnej dla dzieci - powiedziała Ewa Mąkowska, prezes Stowarzyszenia Stacja Inspiracja. - Zarówno bajka, jak i audiobook wesprą dorosłych w przekazywaniu trudnych treści o dziedzictwie kulturowym miasta oraz dostarczą inspiracji do podjęcia ciekawych działań czytelniczych, edukacyjnych itp.

- Biblioteka w ramach Roku Rodziny Fibigerów przygotowała premierę książki Elwiry Fibiger oraz aplikację mobilną Śladami Fibigerów. To były dwa wydarzenia dla młodzieży i dorosłych. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć projekt adresowany do najmłodszych odbiorców – powiedział Robert Kuciński, dyrektor biblioteki. - Pani Ewa Mąkowska pięknie to wszystko wymyśliła i przygotowała, a bibliotekarzom przypadła miła rola zorganizowania premierowej prezentacji. Malwina Nowacka i Joanna Piotrowska z Filii nr 9 to nie tylko znakomite bibliotekarki, ale także aktorki, lektorki i inscenizatorki, więc spotkanie z nową odsłoną w ramach teatrzyku kamishibai było więcej niż udane.

„Fortepian ze strychu” już niebawem będzie można wypożyczyć we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Szkoły, które chciałyby obejrzeć najnowszy spektakl teatrzyku kamishibai mogą zgłaszać się do Filii nr 9.
Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU