iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Ważne sprawy

To już XXI kwesta na ratowanie zabytkowych nekropolii przy kaliskiej Rogatce. Zachęcamy do włączenia się w akcję!

2021-10-22 12:10:00

Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego wspólnie z Urzędem Miasta Kalisza, zapraszają 1 listopada do udziału w XXI kweście, przeznaczonej na ratowanie zabytkowych nekropolii przy kaliskiej Rogatce.

Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia, kwesta będzie odbywać się jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym, w godzinach od 8.00 do 16.00, a także na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim przy Rogatce, w godzinach od  8.00 do 14.00  i od 15.00 do 18.00.

 

To dzięki wielkiemu sercu i hojności darczyńców, puszki wolontariuszy wypełniają banknoty oraz monety, które od wielu lat służą ratowaniu kaliskich nekropolii. Istnieje również możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2021”). Każdy datek jest ważny!

 

Środki zebrane w 2020 roku były przeznaczone na konserwację nagrobka z cmentarza prawosławnego Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza. Prace dobiegają końca, niebawem będzie można oglądać ich efekt.

 

Celem XXI kwesty jest zebranie pieniędzy na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich dwóch obiektów. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim konserwacji będą poddane dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin. Na cmentarzu rzymskokatolickim, tzw. Miejskim są planowane prace przy zapadniętym grobie Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku.

 

Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej obsady kwestarzy na obu cmentarzach oraz wolontariuszy pracujących w dwóch biurach kwesty ˗ na cmentarzu komunalnym i w budynku przy ul. Dąbrowskiego ˗ siedzibie zarządcy cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Górnośląskiej, tegoroczna kwesta jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, a także logistycznym. Wymaga przede wszystkim udziału znacznie większej niż dotychczas liczby kwestarzy.

 

Organizatorzy apelują, aby zaangażować się w kwestę, poświęcić swój czas w tym wyjątkowym dniu, by przez godzinę lub dwie jako kwestarze wziąć udział w zbiórce publicznej na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Zapisy wolontariuszy przyjmuje biuro Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 ˗ pod numerem telefonu  509 360 171, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00, w terminie do dnia 29.10.2021 r. (piątek) do godz.10.00. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator.

 

Dzięki środkom finansowym uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono prace konserwatorskie i remontowe na trzech zabytkowych cmentarzach wyznaniowych przy   Rogatce.

Cmentarz rzymskokatolicki - wykonano prace przy:

 1. nagrobku  Adama Chodyńskiego – historyka, patrona kaliskich przewodników turystycznych,
 2. tablicy epitafijnej płk. Rafała Zajączka,
 3. kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa - w zakresie  remontu więźby i pokrycia dachowego, Prace sfinansowano ze zbiórki publicznej i  środków własnych Parafii św. Mikołaja w Kaliszu
 4. Wykonano prace remontowo-konserwatorskie przy grobowcu Henryka Mikołaja Milera (1839-1921) - powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego
  i Józefa Hauke-Bosaka.
 5. Wykonano prace remontowo-konserwatorskie przy nagrobku kaprala Bolesława Bogackiego żołnierza 3 Szwadronu 2 pułku Ułanów i zmarł od ran odniesionych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. oraz Władysława Otto kompozytora.
 6. Konserwację nagrobka Haliny Sutarzewicz  - regionalistki, zasłużonej nauczycielki i Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza.

 

Cmentarzu ewangelicki, wykonano:

 1. opracowanie projektu oraz przeprowadzenie prace remontowych i konserwatorskich ogrodzenia przy kaplicy Repphanów,
 2. konserwację tablicy Leona Nieszkowskiego (2015 - wykonanie projektu, 2017-2018 płatność za wykonanie prac)

 

Cmentarzu prawosławny, wykonano:

 1. Prace projektowe oraz remont grobowca kaliskich rodzin - Katasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich, wzniesionego około 1828 roku. Spoczywają tutaj także doczesne szczątki ostatniego z tzw. Greków kaliskich, znanego księgarza Jana Rayko (Rajko)– Grabowskiego, zmarłego w 1900 r.
 2. Konserwacjię nagrobka Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana carskiego gubernatora Kalisza

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnieInformacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO
FACEBOOK ikalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl