iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

TOMwDOM zainaugurowany

2020-08-03 13:08:00

Zdjęcie: Witold Puławski
W czwartkowy poranek na placu ratuszowym w towarzystwie wiceprezydenta miasta i naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki kaliska biblioteka zainaugurowała nową usługę swej placówki. Od 3 sierpnia dwóch bibliotekarzy na rowerach będzie rozwoziło książki do czytelników, którzy z powodu choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie korzystać z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pracownicy MBP w Kaliszu nigdy nie wątpili w to, że są potrzebni swym czytelnikom oraz że pełnią ważną funkcję w upowszechnianiu kultury, ale pandemia COVID-19 i zamknięcie placówki na dwa miesiące w jeszcze większej mierze uzmysłowiła wszystkim, jak nieznośna jest sytuacja dla kogoś, kto lubi literaturę, a nie ma możliwości wypożyczenia książki.

- Co prawda biblioteka – w sanitarnym reżimie – otworzyła swe podwoje i już można odwiedzać niemal wszystkie nasze filie, ale pomyśleliśmy, że przecież – niezależnie od epidemii – mamy sporą grupę użytkowników, którzy nie mogą do nas dotrzeć, są w zasadzie uwięzieni w domu, a chcieliby rytmicznie korzystać z naszego księgozbioru – powiedział Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

Pomysłodawcą nowej usługi jest Arkadiusz Pacholski, pisarz i aktywista miejski, a na co dzień pracownik filii nr 7 kaliskiej biblioteki, który po Kaliszu porusza się tylko rowerem. - Bibliotekarze wiedzą na przykład, który z czytelników, zdecydowany miłośnik literatury, nagle przestaje odwiedzać filię, domyślają się, że stało się coś niedobrego albo zdają sobie sprawę, że książki wypożyczane są dla kogoś chorego przez sąsiadkę, dla której częstsze wizyty w bibliotece mogą być zbyt dużym obciążeniem – powiedział pan Arkadiusz. - Chcemy poprzez tę usługę trafić do domów tych czytelników, którzy ze względu na ograniczoną mobilność spowodowaną wiekiem, niepełnosprawnością lub dłuższą chorobą, a także opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki, a nie mają też nikogo, kto mógłby zjawić się w niej, wypożyczyć dla nich książki, dostarczyć je, a następnie w terminie odnieść z powrotem do biblioteki, aby nie narażać ich na płacenie kary.

Miasto Kalisz na prośbę biblioteki zakupiło dwa rowery marki Romet wraz z niezbędnym wyposażeniem, które umożliwia transport książek i bezpieczne poruszanie się bibliotekarzy w ruchu ulicznym. - To piękna idea i od razu postanowiłem, że trzeba szybko pomóc bibliotece wcielić ją w życie – powiedział Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent miasta Kalisza. - Usługa startuje z dwoma pięknymi rowerami, ale – kto wie – może trzeba będzie kupić ich więcej, czego szczerze życzę.

 

Z jedenastu placówek tylko dwie zostały wyłączone z usługi TOMwDOM, to znaczy Filia nr 6, która mieści się w Szczypiornie oraz filia nr 12 usytuowana w szpitalu przy Toruńskiej. Księgozbiór pozostałych filii jest do dyspozycji mieszkańców.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl