iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Kalisz

Trzy warianty obwodnicy miasta

2021-06-02 09:06:00

Zdjęcie: GDDKiA
Kiedy na plac budowy wjadą maszyny?

Kilkanaście dni temu, podczas majowej sesji rady miasta, szef kaliskiego zarządu dróg miejskich informował zebranych, że w przypadku budowy obwodnicy Kalisza, pod uwagę brane są tylko dwa warianty. 
 
- Pierwszy prowadzący obwodnicę całkowicie poza granicami miasta Kalisza, a drugi, na wniosek burmistrza Nowych Skalmierzyc, bardzo krótkim odcinkiem zahacza o granice miasta Kalisza po stronie południowo-zachodniej. Nie ma to większego znaczenia dla naszego miasta - zapewniał wówczas Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.
 
Natomiast z punktu widzenia GDDKiA, procedowane są trzy warianty przebiegu kaliskiej obwodnicy. 
 
- Wariant 1, przebiegający w granicach miasta Kalisz, wariant 5 stanowiący tzw. dalekie obejście miasta Kalisz oraz wariant 6, ślad wykorzystujący częściowo przebieg wariantu 5 (do węzła na DK12) oraz wariant wg propozycji władz samorządowych Nowych Skalmierzyc - wyjaśnia Alina Cieślak, rzecznik prasowy oddziału GDDKiA w Poznaniu.
 
Czy przedstawiony przez władze samorządowe Nowych Skalmierzyc wariat wydłuży proces realizacji zadania? 
 
- Wariant nr 6 został włączony do opracowań, zgodnie wnioskiem zgłoszonym przez samorząd Nowych Skalmierzyc na posiedzeniu ZOPI (kwiecień 2020r. przeprowadzonym dla całego odcinka rozbudowy, ok. 68 km) w zakresie zmiany przebiegu rozbudowy na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. Propozycja władz samorządowych została poddana badaniu ankietowemu wśród społeczności lokalnej podczas dodatkowej akcji promocyjnej przeprowadzonej w grudniu 2020r. i spotkała się z częściową akceptacją mieszkańców, co zostało udokumentowane w opublikowanym w marcu br. raporcie ze spotkania informacyjnego - wskazuje Alina Cieślak. 
 
Jednocześnie dodaje, że włączenie wariantu nr 6 skutkuje koniecznością wykonania dodatkowych i uzupełniających opracowań m.in. całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej (która została rozpoczęta we wrześniu 2020r. i zostanie zakończona we wrześniu 2021r.) czy uzupełnienie badań geologicznych, na brakującym fragmencie trasy.
 
- Uzupełniające analizy wykonywane w ramach etapu STEŚ, w szczególności analiza wielokryterialna, umożliwią wyłonienie najkorzystniejszego przebiegu i przeprowadzenie posiedzenia ZOPI dla odc. Kokanin - Biskupice Ołoboczne  (obw. Kalisza), które planuje się w I kwartale 2022 roku. oraz posiedzenia KOPI w II kwartale 2022r. Złożenie wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach planowane jest w III kwartale 2022r., a jej uzyskanie w I połowie 2023r. - wskazuje rzecznik GDDKiA.
 
Na jakim obecnie etapie jest realizacja inwestycji?
 
- Trwają prace studialne dla zadania pn. Rozbudowa drogi krajowej nr 25 na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (etap STEŚ). W trakcie prac nad STEŚ dokonano wydzielenia z zadania „Rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Konin” obwodnicy Kalisza ujętej w Programie Budowy 100obwodnic. W związku z czym niezależnie procedowane będą pododcinki: A: Konin-Kokanin, B: Kokanin-Biskupice Ołoboczne (obwodnica Kalisza) oraz C: Biskupice Ołoboczne - Ostrów Wlkp. Trwają prace związane z uzupełnieniem całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej, studium geologiczno-inżynierskiego czy analiz z zakresu inżynierii ruchu - wylicza Alina Cieślak.
 
Zaś uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i rozpoczęcie robót budowlanych przewiduje się na rok 2025 roku. Natomiast budowa obwodnicy Kalisza ma pochłonąć około 500 mln zł.
 
(alf)
 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl