iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Kalisz

W czwartek premiera filmu "Tu rodziła się niepodległość"

2021-11-10 11:11:00

Kaliska biblioteka zaprasza na premierę filmowego cyklu dokumentalnego pt. „Tu rodziła się niepodległość”. Produkcję, będącą efektem projektu realizowanego w ramach Funduszu Patriotycznego, po raz pierwszy zobaczyć będzie można 11 listopada w auli Akademii Kaliskiej oraz w Izbie Pamięci Szczypiorna, która czynna będzie nie tylko w świąteczny czwartek, ale także w sobotę.

Cykl filmów patriotycznych "Tu rodziła się niepodległość" zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu nawiązuje do najważniejszych - z perspektywy naszego miasta – postaci i faktów związanych z odzyskaniem niepodległości oraz walkami o granice II Rzeczypospolitej. W efekcie kilkumiesięcznych działań, poprzedzonych kwerendą naukową, a także rozmowami z historykami i regionalistami powstały trzy niezależne, a jednocześnie mocno korelujące ze sobą odcinki. Pierwszy dotyczy obozu w Szczypiornie i funkcji, jakie pełnił od momentu powstania w początkach 1915 roku, poprzez etap internowania legionistów w 1917 roku, aż do ulokowania w nim mniejszości ukraińskiej. W drugim autorzy skupili się na udziale kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej, szczególnie podkreślając zaangażowanie młodzieży m.in. z Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Trzecia i ostatnia część cyklu w całości została poświęcona wizytom Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście w 1919, 1921 oraz 1927 roku.

 

Autorzy do projektu zaprosili kaliskich historyków i regionalistów: prof. UAM dr. hab. Michała Jarneckiego, Annę Tabakę, Wojciecha Dyśko, Tomasza Chajduka, Pawła Pawlaczyka, Grzegorza Walisia oraz Damiana Zalewskiego, którzy podzielili się z widzami posiadaną wiedzą. Całość została bogato zilustrowana zbiorami: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowej Biblioteki POLONA, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz fotografiami z prywatnego archiwum Damiana Zalewskiego. Filmowy dokument, bo tak można o nim mówić, będzie ważną częścią ekspozycji przygotowanej z myślą o odwiedzających Izbę Pamięci Szczypiorna przy Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także znakomitą bazą do lekcji historycznych prowadzonych zarówno w szkołach, jak i w Izbie Pamięci.

 

Cykl zrealizowano całkowicie w ramach środków finansowych pozyskanych z programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”. Jego pomysłodawcami, koordynatorami i producentami są Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

 

Podczas premiery w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości w Akademii Kaliskiej, czyli 11 listopada, o godzinie 17.30 pokazany zostanie odcinek pierwszy, natomiast cały cykl oglądać można w Izbie Pamięci Szczypiorna przy ulicy Wrocławskiej 189A. Z okazji święta Filia nr 6 otwarta będzie również w czwartek i sobotę w godzinach od 10.00 do 16.00. Odwiedzając bibliotekę można nie tylko zobaczyć film, nową ekspozycję historyczną, zawierającą makietę obozu, ale także zdobyć nowy stempel Izby Pamięci Szczypiorna, zrobić sobie zdjęcie z „wąsami marszałka” oraz zeskanować kod naszej aplikacji, by sprawdzić swą wiedzę w grze „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej”.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Fotorelacja
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnieInformacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO
FACEBOOK ikalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl