iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Ślub

Wesele. Kto zapłaci ZAiKS-owi?

2019-07-14 12:07:00

W gorączce ślubnej umyka nam wiele rzeczy. Czasem są to sprawy z pozoru nieważne, ale nasza niewiedza może doprowadzić do tego, że zapłacimy niemałe kary. Decydując się na wynajem DJ-a, bądź zespołu upewnijmy się kto zapłaci ZAiKS-owi.

ZAiKS czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to polska organizacja, która zarządza prawami autorskimi twórców. Co mają wspólnego z naszym ślubem? Mają i to bardzo dużo. Na prawie każdym weselu obecna jest muzyka, jednak mało kto interesuje się na jakiej zasadzie mogą być wykorzystane utwory i czy ich autor nie został pokrzywdzony przez np. nielegalne wykorzystanie jego utworu. Dzięki ZAIKS-owi nie trzeba kontaktować się i rozliczać z autorem każdego utworu granego na weselu. Należy jednak odpowiednią pulę przekazać powyższej instytucji.

 

Jak to działa?

Związek pobiera od organizatorów zabawy opłatę okresową, następnie ZAiKS pilnuje, aby twórcy otrzymali wynagrodzenia i żeby wszelkie prawa związane z rozprzestrzenianiem utworu były legalne. ZAiKS ma również prawo do wlepiania mandatu za nieprzestrzeganie przepisów. Kto więc płaci za muzykę na weselu? Nie zawsze za płatność odpowiedzialni są nowożeńcy, często jest tak, że hotel lub dana restauracja wykupują sobie coś w rodzaju licencji i w koszt najmu sali jest już wliczona cena za prawa autorskie. Jednak w obowiązku pary młodej leży sprawdzenie, czy taki lokal ma podpisaną umowę. Trzeba pamiętać by w umowie między młodą parą, a lokalem był zapis o tym kto płaci ZAiKS-owi na weselu. Jeśli jednak zespół muzyczny lub DJ zostaje osobno zaangażowany, to w jego obowiązku leży kwestia załatwienia sprawy z ZAiKS-em. Także w tym przypadku trzeba pamiętać o umowie w której będzie widniał taki zapis.

 

Jeśli nie planujemy wielkiego wesela, tylko chcemy zorganizować kameralne przyjęcie w domu lub ogrodzie, a muzyka odtwarzana jest z komputera, wówczas nikt nie musi płacić ZaiKS-owi. W takim przypadku muzyka odtwarzana będzie na użytek prywatny. Jeśli jednak na przyjęciu gości jest sporo, wówczas takimi sprawami zajmują się państwo młodzi.

 

Jak zapłacić ZAiKS-owi?

Istnieją dwa sposoby opłacenia ZAiKS-u. Po pierwsze można udać się do lokalnego oddziału. Tak wyznaczona osoba zada nam kilka pytań, następnie poda nam koszt licencji. Kwotę płacimy na miejscu, dołączając do tego specjalny wniosek, który znajdziemy na stronie instytucji. Jeśli nie mamy czasu lub nie chcemy osobiście pojawiać się w organizacji, możemy wszystko załatwić za pośrednictwem Internetu. Wówczas składamy specjalny wniosek online i opłacamy licencję. Wpisujemy tam m.in. szacowaną liczbę gości, miejscowość i rodzaj miejsca, gdzie odbędzie się wesele.

 

Najczęściej taka opłata wynosi ok. 10 procent wynagrodzenia DJ-a lub zespołu. Warto się tym zająć, ponieważ kara za brak zapłaty może wynieść trzykrotność tej kwoty. W szczególnych przypadkach organizatorzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Pracownik ZAiKS-u może dokonać kontroli podczas weselnej zabawy, jednak w praktyce bardzo rzadko się to zdarza.

 

 iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl