iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

„Wrażenie” - wystawa Krzysztofa Ryfy

Już od 18 października w Galerii w Holu Centrum Kultury i Sztuki czynna będzie wystawa Krzysztofa Ryfy zatytułowana „Wrażenie”. Wernisaż wystawy odbędzie się tego dnia o godzinie 18:00.

Natalia Wegner, artystka malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, tak pisze o wystawie Krzysztofa Ryfy: Czasem rzut okiem, zejście z linii, na moment, by nie stracić łączności. Odcisk, kształt rozświetlenia, belka nieba. A czasem długie trwanie w słońcu, płótno zaklinowane między pniami, jakby można było wszystko zatrzymać w imadle. Wrażenie, które zostaje, to tylko to, co było wokół, zapach, ktoś coś powiedział, sedna nie ma, strawione w patrzeniu.

 

Krzysztof Ryfa jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, twórca cyklicznego Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Alternatywy 33. Kurator wystaw, animator kultury, pedagog sztuki, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych, bierze udział w prezentacjach zbiorowych. Wśród nich należy wymienić: przeglądy Twórczości Artystycznej Nauczycieli Plastyków: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki w Rzeszowie, Salon Plastyki Egeria w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolskie Triennale Akwareli w Lublinie, Bielska Jesień w Bielsko Białej, Konkurs im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Arsenał 88 w Warszawie, Cztery Pory Roku w Szczecinku, Ostrowskie Biennale Grafiki i Rysunku w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolski Konkurs Malarski im. R. Pomorskiego w Katowicach, Międzynarodowa Wystawa „Bez granic” w Białej Podlaskiej, Quadro Art w Łodzi, Pejzaż Współczesny w Częstochowie.

Krzysztof Ryfa wystawiał swoje obrazy m. in. w: Starej Prochowni w Warszawie, Galerii ZPAP Na Piętrze w Łodzi, Galerii ZPAP Kierat w Szczecinie, Galerii ZPAP przy Piwnej w Gdańsku, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii BWA w Rzeszowie, Galerii BWA w Sieradzu, Centrum Kultury Browar B we Włocławku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, BWA w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień w Kaliszu, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Bibliotece Głównej w Kaliszu, Galerii ZPAP w Zielonej Górze, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Sztuki w Mosinie, Galerii Brama Wrocławska w Oleśnicy, Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, Pałacu w Siemczynie, Pałacu Struga.

Za granicą prezentował twórczość w Niemczech (Hamburgu, Erfurt, Wiesbaden, Kassel), we Francji (Lille, Henin-Beaumont), we Włoszech (Werona), w Szwecji (Malmo), na Cyprze (Pafos), na Ukrainie (Lwów, Łuck), na Litwie (Koszedary), w Stanach Zjednoczonych (Chicago).

Mieszka i tworzy w Ostrowie Wielkopolskim. Ważniejsze wystawy z ostatnich lat:

 • „Odkrywanie”, wystawa indywidualna, Galeria Stara Prochownia SCEK w Warszawie, 2023
 • Z cyklu „Powiązania II” (Iza Kostiukow, Krzysztof Ryfa, Natalia Wegner), Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, 2023
 • „Cztery strony”, wystawa indywidualna, Galeria BWA w Sieradzu, 2023
 • “Podróż”, wystawa indywidualna, Galeria 33 w Ostrowie Wielkopolskim, 2023
 • „Punkt odniesienia”, Krzysztof Ryfa, Natalia Wegner, Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, 2023
 • „Konglomerat”, wystawa zbiorowa, Galeria ZPAP Kierat w Szczecinie, 2023
 • “Salon DAP. Wystawa Sekcji Malarstwa 2023, wystawa zbiorowa, Galeria DAP (ZPAP Okręg Warszawski) w Warszawie, 2023
 • „Przemierzanie”, Krzysztof Ryfa, Natalia Wegner, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, 2022
 • „Przestrzenie własne”, Krzysztof Ryfa, TSET Małecki, Natalia Wegner, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, 2021
 • „Pszczelim okiem”, wystawa zbiorowa, Muzeum Narodowe Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, 2022
 • XI I XII Międzynarodowy Przegląd Sztuki „Alternatywy 33”, wystawa zbiorowa, Galeria 33 w Ostrowie Wielkopolskim, 2021, 2023

Wystawa jest czynna od 18 października do 22 listopada 2023.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU