iKalisz.pl reklamy
Straż Graniczna

Wyskoczyli z auta i ukryli się w przydrożnym rowie

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Kaliszu zatrzymali po pościgu obywatela Turkmenistanu, który nie zatrzymał się do kontroli na autostradzie A2. Powodem próby uniknięcia kontroli było pięciu cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce, których Turkmen miał za zadanie dowieźć niezauważalnie do Niemiec.

 

W piątek, 21 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kaliszu wytypowali i skierowali na autostradzie A2 jadące w kierunku Poznania auto osobowe. Kierowca pojazdu jednak nie zareagował na wydawane mu polecenia przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się do kontroli, przyspieszył i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu funkcjonariusze SG zatrzymali uciekający pojazd, z którego wyskoczyło pięciu mężczyzn, którzy usiłowali uciekać wzdłuż autostrady.

- Funkcjonariusze SG zatrzymali wszystkie osoby, które starały ukryć się w pobliskim rowie. Okazało się, że kierowcą, który podjął ucieczkę był 30-letni obywatel Turkmenistanu. Autem przewoził pięciu cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu. Sześcioosobowa grupa została przewieziona do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Tam podczas przesłuchania funkcjonariusze ustalili, że pięciu cudzoziemców podających się za Afgańczyków używając podstępu i we współdziałaniu z innymi osobami przekroczyło niezgodnie z prawem granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Za popełnienie tego przestępstwa każdy z nich ukarany został karą grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych - informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Natomiast obywatel Turkmenistanu przyznał się, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwił i ułatwił cudzoziemcom pobyt na terytorium Polski wbrew przepisom. Dobrowolnie poddał się karze grzywny wynoszącej 3 500 złotych.

Funkcjonariusze SG wszczęli także wobec obywatela Turkmenistanu oraz pozostałych cudzoziemców postępowania mające na celu zobowiązanie ich do wyjazdu z Polski oraz z pozostałych krajów strefy Schengen. Skierowano także wnioski do sądu o umieszczenie cudzoziemców w strzeżonym ośrodku.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU