iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Wystawa kaliskiej biblioteki w Senacie

2022-10-28 12:10:00

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej oglądać można wystawę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Otwarcia dokonał Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, a pomysł wystawienia jej w Senacie był inicjatywą senatora Janusza Pęcherza. Wystawa nosi tytuł „Mariaże Marii” i poświęcona jest postaci Marii Konopnickiej, która została patronką roku 2022, zarówno w Kaliszu, jak i w całej Polsce. Ekspozycja pokazuje różne aspekty życia i działalności publicznej poetki, która była postacią nietuzinkową i wyprzedzającą swoją epokę.


Ze szkoły wynosimy obraz związanej z Kaliszem poetki jako gorącej patriotki, obrończyni uciśnionych i pisarki utworów dla dzieci. To wszystko prawda, ale Maria Konopnicka była przede wszystkim kobietą z krwi i kości, postacią niejednoznaczną i wielowymiarową. Wolna od kompleksu prowincjuszki, wykształcona, niezależna i silna, samodzielnie wychowała szóstkę dzieci, utrzymując się z własnej pracy literatki i tłumaczki. W kręgach towarzyskich i literackich uznawana była za "kobietę genialną", za "głos pokolenia" - jak z zachwytem pisał młody Żeromski, a Henryk Sienkiewicz i Eliza Orzeszkowa z uznaniem recenzowali kolejne utwory młodszej koleżanki po piórze.

- Maria Konopnicka zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu – podkreślił podczas wernisażu Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. - Nie wolno nam zamykać jej w kapsule z napisem pozytywizm. Nie powinniśmy również pamiętać o niej jedynie w kontekście wierszy dla dzieci czy patriotycznej Roty.

- To jest kobieta niezwykła – mówił z kolei prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu. - Pamiętajmy, że upominała się o los prześladowanych dzieci z Wrześni i o prawa kobiet. Była piękną kobietą, była poliglotką, tłumaczką, a sama wychowała szóstkę dzieci. Zdecydowanie wyprzedzała nowoczesnymi podejściem sobie współczesnych. Senator Janusz Pęcherz w swej wypowiedzi odwołał się do swych osobistych wspomnień związanych z osobą Marii Konopnickiej, bo gdy wiele lat temu pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, to przez dwie dekady opiekował się pomnikiem pisarki stojącym przy ulicy Nowy Świat.

W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje z Kalisza. Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu oprócz dyrektora reprezentowali również twórcy wystawy: jej kuratorka, Monika Sobczak-Waliś i Arkadiusz Błaszczyk, odpowiadający za szatę graficzną ekspozycji. - Niełatwo jest o Marii Konopnickiej opowiadać, bo to postać, która plącze fakty, myli tropy i niejednokrotnie prowadzi na manowce swoich biografów – zauważyła podczas otwarcia kuratorka ekspozycji. - Te niedopowiedzenia – warto dodać – sprawiają, że jest jako obiekt badawczy wciąż atrakcyjna. Lata mijają, a my raz po raz znajdujemy tyleż ciekawe, co inspirujące elementy w jej biografii.

W prezencie od Biblioteki senatorowie otrzymali pamiątkowe koszulki z ręcznie naniesionym nadrukiem postaci Marii Konopnickiej, zaprojektowanym przez Mateusza Halaka oraz poetycką książkę "Koniec srebrnej nitki" zawierającą sonety poświęcone kaliskim pisarzom, w tym Konopnickiej - autorstwa Izabeli Fietkiewicz-Paszek.

 
Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBORIAK
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU