iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Kalisz

Z "Szuflandii"

2021-02-25 12:02:00

Działalność bibliotecznej „Galerii 66” inaugurowana jest wystawą „Szuflandia”, tytułem nawiązującym trochę do bibliotecznych szuflad, w których przechowujemy nasze skarby. Tym razem zaprezentowany jest fragment liczącej już ponad dziesięć tysięcy kolekcji dokumentów życia społecznego, które gromadzi Dział Zbiorów Specjalnych w Bibliotece Głównej przy Legionów 66.

Gromadzony przez ponad trzydzieści lat zbiór dziś stanowi jeden z najciekawszych w Kaliszu. Składają się na niego m.in. afisze, plakaty, zaproszenia, pocztówki, ulotki, proporczyki, katalogi, a także druki akcydensowe. Najstarsze dokumenty pochodzą z XIX w., najmłodsze zaledwie sprzed tygodnia.

 

Mimo iż „dżs-y” to dokumenty o krótkotrwałej wartości użytkowej, a zawarte w nich informacje mają bardzo efemeryczny charakter, to bez wątpienia stanowią ciekawe źródło pamiątek z życia danej społeczności. Chętnie są wykorzystywane zarówno przez historyków, jak i bibliologów. W oparciu o biblioteczną kolekcję powstała już niejedna praca naukowa, a nasze zbiory wykorzystywane są często przez autorów publikacji jako materiały ilustracyjne.

 

Każdy, kto przyjmie zaproszenie do „Szuflandii” przekona się, iż biblioteki przechowują nie tylko książki i czasopisma, co więcej zupełnie za darmo będzie mógł odbyć podróż w przeszłość – przejechać się czerwonym bibliobusem, poszukać swego nazwiska w książce telefonicznej, a także wyświetlić swoje wspomnienia z pomocą kultowego rzutnika. Wystawa dostępna jest w godzinach pracy biblioteki.

 

„Szuflandia” inauguruje działalność Galerii 66. To dawna czytelnia Biblioteki Głównej, która po usunięciu stolików oraz regałów z książkami i prasą stała się przestronnym, pełnym światła miejscem, doskonale nadającym się do organizacji wystaw. Co prawda, przy Legionów 66 zawsze powstawały ciekawe ekspozycje, ale teraz będą one znacznie bogatsze w treści i formie. Ponadto galeria spełniać będzie wiele funkcji jako miejsce spotkań z pisarzami, kameralnych koncertów czy artystycznych warsztatów. Tworząc Galerię 66 biblioteka nie rezygnuje ze swych podstawowych zadań, przygotowując w tym samym budynku osobną czytelnię prasy oraz więcej komfortowych miejsc do czytania książek, zbiorów regionalnych i specjalnych.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl