iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Znów zawiozą czek do studia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zdjęcie: powiat.kalisz.pl

W najbliższą niedzielę, 28 stycznia o godzinie 8.30 w trasę do Warszawy wyruszy tradycyjna Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów. W tym roku składać się będzie z 27 rowerzystów, którzy jadąc systemem sztafetowym pokonają ok. 250 kilometrową trasę do stolicy, by dostarczyć do studia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy symboliczny czek z kwotą zebraną przez wolontariuszy podczas Kaliskich Imprez Zamkniętych koordynowanych przez Sztab #5222 Powiat Kaliski.

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów pierwszy raz wyruszyła w trasę do stolicy Polski w 2000 roku. Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia, a także Kaliskich Imprez Zamkniętych towarzyszących WOŚP, był nieżyjący już Bronisław Krakus. Od 2010 roku w tym zakresie współpracował ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem,  Wiolettą Przybylską – rzecznikiem sztafety i Starostwem Powiatowym w Kaliszu. W tym roku sztafeta wystartuje już po raz 24. Będzie składać się z 27 rowerzystów, którzy w systemie sztafetowy, wspólnymi siłami, pokonają całą trasę. Ponadto 4 rowerzystów dołączy na pojedyncze odcinki.

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów wyruszy w trasę w niedzielę, 28 stycznia, o godzinie 8.30. Jednym z etapów rowerowej podróży będzie Tłokinia Kościelna. To właśnie na tamtejszym cmentarzu znajduje się grób Śp. Bronisława Krakusa. Cykliści odpalą znicze pamięci i złożą kwiaty, by upamiętnić wspaniałego pomysłodawcę Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów i Kaliskich Imprez Zamkniętych. Start sztafety tradycyjnie nastąpi sprzed siedziby Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

- Bronka nie ma z nami, ale myślę, że  czuwa nad nami  jak zawsze. Był pomysłodawcą sztafety i Kaliskich Imprez Zamkniętych, a także człowiekiem bardzo szlachetnym, o wielkim sercu, moim przyjacielem. Bardzo nam go brakuje. Współpracowaliśmy przy organizacji sztafety i zbiórek WOŚP już od ponad 10 lat. Będziemy więc kontynuować tę inicjatywę i grać z WOŚP do końca świata i jeszcze jeden dzień dużej.  To wielkie dzieło, a w ten sposób, możemy pomagać i wspierać WOŚP oraz upamiętnić naszego Przyjaciela, Bronisława Krakusa – mówi Wioletta Przybylska.

Co roku na rowery wsiadają śmiałkowie, którzy mimo śniegu, mrozu, deszczu czy wiatru, jadą do Warszawy na Wielki Finał WOŚP. To jedyna w Polsce sztafeta cyklistów, która zimą jedzie przez Polskę. Wyjazd wspiera zbiórki prowadzone przez WOŚP i promuje zdrowy tryb życia. Cel tegorocznego 32. Finału WOŚP: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

W tym roku do sztafety dołączyli również utytułowani sportowcy z miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, którzy reprezentują barwy trzech klubów: Ziętek Team, UKS Koźminianka Koźminek i KTK Kalisz.

Sebastian Kusz (Ziętek Team) to m.in. medalista mistrzostw Polski seniorów w boksie olimpijskim i mistrz Europy juniorów w kickboxingu, a jego klubowy kolega – Olaf Pera – wywalczył w swojej sportowej karierze mistrzostwo świata w kickboxingu, mistrzostwo Europy w kickboxingu, a także mistrzostwo Polski juniorów w boksie. To również członek kadry narodowej.

W sztafecie pojadą również reprezentanci UKS Koźminianka Koźminek (Marcin Włodarski, Adam Stysiak) i KTK Kalisz (Michał Gilicki, Igor Juszczak). To młodzi, ale bardzo dobrze rokujący kolarze, którzy na swoim koncie już mają medale uzyskane na imprezach rangi ogólnopolskiej.

Do studia w Warszawie autokarem dojadą ponadto zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Zakrzynie, autorki wielu sukcesów na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim w unihokeju. To podopieczne Rafała Kaczmarka nauczyciela i trenera, które udowadniają, że nawet ucząc się i mieszkając w niewielkiej miejscowości można osiągać wspaniałe sukcesy sportowe.  

Sztafeta cyklistów nierozerwalnie jest związana z Kaliskimi Imprezami Zamkniętymi i zbiórkami, które organizuje sztab Powiat Kaliski #5222. Cykliści zawsze zawożą coś słodkiego do studia WOŚP, przekazują na aukcje WOŚP słodycze z firmy Colian oraz czek z Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej podsumowujący zbiórki dzieci z terenu powiatu kaliskiego i miasta Kalisza, które są przeprowadzane w ramach Kaliskich Imprez Zamkniętych.

Zbiórki w ramach XVIII edycji Kaliskich Imprez Zamkniętych kończą się w piątek (26 stycznia) Powiatowym Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie. Pieniążki w ramach Kaliskich Imprez Zamkniętych zbierają głównie uczniowie szkół (zarejestrowani wolontariusze) z terenu powiatu kaliskiego, miasta Kalisza i jedna ostrowska szkoła. Łącznie w akcje włączyło się 120 zarejestrowanych wolontariuszy. Wśród nich największą liczbę stanowią uczniowie, którzy prowadzą akcje w szkołach ze specjalnie oznaczonymi puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku do akcji przystąpiły łącznie 44 szkoły (29 z terenu powiatu kaliskiego, 14 szkół z Kalisza i 1 szkoła z Ostrowa Wielkopolskiego). Warto zaznaczyć, że oprócz tradycyjnych puszek, w sztabie #5222 Powiat Kaliski, zarejestrowano również 6 wirtualnych eSkarbonek. Do akcji włączyli się również sportowcy ze Szkoły Boksu i Kickboxingu "Ziętek Team", a także pracownicy 9 oddziałów Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej. Wszystkie zebrane środki trafią do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku jest organizowana pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych".

Warto nadmienić, że podczas wszystkich dotychczasowych edycji Kaliskich Imprez Zamkniętych wolontariusze zarejestrowani w sztabie koordynowanym przez Powiat Kaliski zebrali na rzecz WOŚP łączną kwotę 400 761, 73 złotych, z czego w minionym roku udało się zebrać aż 50 481 złotych!

Źródło: powiat.kalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU